Martin Hoffman

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Martin Hoffman (1625 Reval, Eestimaa1712 Kingston, praegune New Yorgi osariik) oli teadaolevalt teine Põhja-Ameerika mandri pinnale jõudnud eestimaalane.[1]

Tema isa oli Herman Hermanzen Hoffman ning pärines rootsiaegsest Tallinnast (Reval), kus teenis rittmeistrina[2] Rootsi Kuningriigi ratsaväes. 1657. aastal jõudis Martin Hoffman umbes 22-aastasena oma "Soome lahest pärineva julgusega" üle Atlandi ookeani Uus-Amsterdami kindlustatud faktooriasse Manhattani saare lõunatipul, kus asus Uus-Madalmaade halduskeskus Põhja-Ameerikas. Koloonias töötas ta sadulavalmistajana ning osales põlisameeriklasi tõrjuvates lahingutes Hudsoni jõe lähistel.[2] Hiljem suundus ta Hudsoni jõe ülemjooksule riskantsetele õnneotsingutele, kust alustas paaditsi kaubavahetusega Fort Orange'i (Albany) ja Uus-Amsterdami (New York) vahel. Tema esimene 1663. aastal sõlmitud abielu kestis vaid ühe aasta, mille jooksul vahetus võim, mil Inglismaa Kuningriigi koloonia Uus-Inglismaa vallutas vastupanuta Uus-Amsterdami ja muutis selle nime vastavalt New Yorgiks. 1664. aastal abiellus ta Emmerentje DeWittega.[2] Abielludes sai ta Inglise kuninga käskkirjaga endale kingituseks olulise tähtsusega maavalduse Albanys. Hiljem kolis perekond Kingstonisse (praeguses Ulsteri maakonnas New Yorgi osariigis), kus ka Hoffman suri. Vanad linnaregistrid näitavad, et ta oli kuulunud jõukamate kodanike klassi ning maksnud jõudsalt tulumaksu.

Tal oli enda riidekauplejast teise naisega Emmerentje Claesen DeWitte viis last:

  • Zacharius Hoffman, (1677 Huntington New York – 1744 Shawangunk New York)
  • Annetje Hoffman, (1665 – ?)
  • Marritje Hoffman, (? – ?)
  • Nicholas Hoffman, (1680 – ?)
  • Taatje Hoffman, (enne 1700 – ?)

Nicholase lapselaps oli Cornelia Hoffman (17341780)[2], kes abiellus Isaac Rooseveltiga. Tema lapselapselapselapselaps oli aga Franklin Delano Roosevelt, kellest sai 32. Ameerika Ühendriikide president.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]