Mine sisu juurde

Markt

Allikas: Vikipeedia

Markt või Marktgemeinde ehk "turulinn/turuvald" (Markt tähendab saksa keeles turgu) on vald Saksamaal Baieris, Austrias ja Itaalias Lõuna-Tiroolis (Bolzano provints), millel on ajalooline või ametlik turuõigus. Sõna Markt märkimine valla nimes ei ole kohustuslik, kuid mõnikord seda tehakse (Markt Allhau, Markt Schwaben) või on Markt vallanimega kokku kasvanud (Marktbergel).

Baieris said alates keskajast kuni 18. sajandini turuõiguse kohad, mis olid linnalähedased, aga mitte nii suured. Turuõigused käisid tavaliselt käsikäes muude õiguste, näiteks vappide ja pitserite kandmise õiguse andmisega. Teine erinevus tolleaegsetest linnadest oli see, et neid ei ümbritsetud linnamüüriga, vaid ainult valliga, mille peal oli palissaadaed. Siiski olid neil, nagu linnadelgi, väravad. Tänases Baieris võib liidumaa siseministeerium vastavalt kohaliku omavalitsuse seadustiku artiklile 3 kuulutada valla Marktiks. Mõiste Markt on Baieri omavalitsusõiguse erisus, mis on olemas naaberriigis Austrias, kuid mitte teistes Saksamaa liidumaades. See ei ole enam seotud õigusega korraldada regulaarseid turge, vaid pigem tõendab, et koht omab teatavat kesksust ja tähtsust ümbritsevate kogukondade jaoks, eelkõige kui koht, kus pakutakse teenuseid, tänu oma kesksele asukohale, suurusele või kui ülekohalike rajatiste asukoht. Turg on seega vahepealne etapp valla (Gemeinde) ja linna (Stadt) vahel ning seda võib seega võrrelda väiksema linnaga.

386 valda Baieris kannavad Markti tähistust. Noorim Markt Baieris on Ruhstorf an der Rott, mis sai selle nimetuse 29. novembril 2008. aastal. Hengersberg ja Kreuzwertheim kuuluvad Baieri vanimate Marktide hulka (mõlemale anti turuõigus 1009. aastal). Kõige suurema rahvaarvuga Markt, mida ei ole linna staatusesse tõstetud, on Garmisch-Partenkirchen umbes 26 000 elanikuga, väikseim Markt on umbes 800 elanikuga Gelchsheim. Oma elanike arvu tõttu võib enamikku Markte liigitada maapiirkondade või väiksemate linnade hulka ja need on sageli esmatarbekaupade tarnimise põhikeskused.

Sarnaselt liidumaa pealinna (Landeshauptstadt) või ülikoolilinnaga (Universitätsstadt) ei ole "Markt" osa kohanimest, kuid on ka erandeid: Markt Berolzheim (WUG), Markt Bibart (NEA), Markt Einersheim (KT), Markt Erlbach (NEA), Markt Indersdorf (DAH), Markt Nordheim (NEA), Markt Rettenbach (MN), Markt Schwaben (EBE), Markt Taschendorf (NEA) ja Markt Wald (MN). See võib põhjustada segadust näiteks Markt Offingeni (GZ) ja Marktoffingeni (NÖ) valdade vahel, mis mõlemad asuvad Švaabimaa administratiivringkonnas. Samuti kaotavad vallad õiguse kasutada tähistust Markt, kui nad ülendatakse linna (Stadt) staatusesse (nt Stadtbergen 12. mail 2007) või kui omavalitsusüksus annekteeritakse teise linna koosseisu (nt Oberföhring, mis annekteeriti Münchenisse 1913). Kui aga Markt on kohanimega kokku kasvanud, võib see jääda sellisena, nagu Marktoberdorf (turuõigus 1453, 1898 nimetati ümber Markt Oberdorfiks, linnaõigused koos tänapäevase nimega 17. juuli 1953). Kui mitu omavalitsusüksust ühinevad, võib linnaosa turuõigus üle minna uuele omavalitsusüksusele tervikuna, nagu Marktrodachi ja Mallersdorf-Pfaffenbergi puhul. Isegi kui linnaõigused tühistatakse, võib toimuda allaklassifitseerimine järgmisele madalamale tasandile, nagu Altomünsteris, Thüngenis ja Stadtlauringenis.

Baieri Marktides nimetatakse vallavolikogu (Gemeinderat) ametlikult turulinnavolikoguks (Marktgemeinderat). Sarnaselt viitab termin "Marktbefestigung" kindlustussüsteemile koos müüride, kaitsemüüride ja väravatega ning "Marktgliederung" valla jaotusele linnaosadeks. Markti keskuseks on turuplats, mis aga mõnikord võib olla ka linnadel ning turu ja linnaõigusteta küladel.