Mari muusika

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Mari muusika (мари сем ehk марий сем) on lüüriline ja tantsumuusika, mis luuakse soome-ugri viiside alusel. Mari muusika oli kaua aega rahvakunsti osa: viisid ja sõnad pärandati suuliselt põlvest põlve. Muusika noodid pandi esimest korda kirja 20. sajandi 20. aastatel. Paljud helisalvestised olid tehtud pärast lindimagnetofonide ilmumist. Tänapäeval salvestatakse need CD-plaatidele ja MP3-mängijatele.

Viisid[muuda | muuda lähteteksti]

Mari viisid koosnevad korduvatest katkestamata muusikajoontest. Viiside aluseks on pentatoonika (väljaarvatud estraadilaulud). Muusikas on kõrged noodid ülekaalus. Traditsioonilisteks pillideks on trumm, pillirooflööt, härjapõiest torupill, mari kannel ehk küsle ja trompetid. Tänapäeval kasutatakse ka bajaani ja viiulit.

Armastuselaulud (nende seas on eriline koht "kurbuselauludel") väljendavad tundeid võimsamini kui kaasaegne muusika. Nii vanad kui ka uued helisalvestised kõlavad iga päev Mari El Raadio eetris. Kuna ringhääling on marikeelne, on need salvestised mõeldud ennekõike maridele.

Tantsud[muuda | muuda lähteteksti]

Mari El Raadio edastab selliseid tantsuviise nagu "Эрвел марий" ja "Йуржо йуреш". On olemas tantse bajaani saatel, kui rütmi korraldavad tantsijad. On olemas kiireid noorte tantse rikkaliku muusikasaatega. On ka tantse, mida tantsivad ainult naised.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Kodulehed[muuda | muuda lähteteksti]

MP3 laulud[muuda | muuda lähteteksti]