Margaret Burbidge

Allikas: Vikipeedia

Eleanor Margaret Burbidge (aastani 1948 Eleanor Margaret Peachey; sündinud 12. augustil 1919 Inglismaal Davenportis) on Briti ja USA astrofüüsik.

Margaret Burbidge'il on uurimusi tuumaastrofüüsika, tähtede siseehituse ja evolutsiooni ning kvasarite ja galaktikate füüsika alalt.

Ta on olnud Greenwichi Kuningliku Observatooriumi esimene direktor (19721973) pärast seda kui Kuningliku astronoomi ja observatooriumi direktori ametid 1972. aastal lahku löödi. 1976. aastal sai ta esimese naisena Ameerika Astronoomiaseltsi presidendiks (oli ametis 1976–1978).

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Margaret Peachey lõpetas 1939. aastal Londoni Ülikooli University College'i astronoomia alal ning samas kaitses ta 1943. aastal ka doktorikraadi.

Margaret Burbidge on töötanud Londoni Ülikooli observatooriumis, Chicago Ülikooli Yerkesi observatooriumis, Cambridge'i Ülikooli Cavendishi laboratooriumis, California Tehnoloogiainstituudis ja alates 1962. aastast California Ülikoolis San Diegos, kus ta aastail 19791988 juhatas astronoomia ja kosmoseteaduste keskust.

Koos William Alfred Fowleri ja Fred Hoyle'i ja Geoffrey Burbidge'iga uuris Margaret Burbidge aastail 19551957 põhjapanevalt raskete elementide moodustumist tähtedes toimuvate termotuumareaktsioonide käigus. Samuti on ta uurinud galaktikate keemilist koostist, struktuuri ja pöörlemist; määranud esmakordselt mitme galaktika massi ning uurinud galaktikaid, kus toimuvad plahvatuslikud protsessid.

1960. aastatel oli Burbidge üks esimesi, kes alustas kvasarite uurimist. Mitu tema tööd on pühendatud raadiogalaktikate, kvasarite ja pulsarite kiirgusteooriale.

Burbidge võitles naiste diskrimineerimise vastu astronoomias.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Margaret Burbidge oli abielus astrofüüsik Geoffrey Burbidge'iga.

Burbidge sai 1977. aastal USA kodakondsuse.