Marc Ravalomanana

Allikas: Vikipeedia
Marc Ravalomanana

Marc Ravalomanana (sündinud 12. detsember 1949 Imerinkasininas) on Madagaskari poliitik.

Aastatel 2002–2009 oli ta Madagaskari üheksas president. Ta kuulub malagasside merina hõimu. Valiti esimest korda presidendiks 20012002 toimunud valimistel. 3. detsembril 2006 valiti ta 54,8% toetusega esimeses ringis teiseks ametiajaks.

Enne poliitikasse minekut oli Ravalomanana edukas ärimees. Talle kuulub riigi suuruselt teine piimatööstusettevõte. Ravalomanana alustas oma ärimehe karjääri jogurtimüüjana, kuni võttis pangalaenu ja ostis piimatoodete tehase.

1999. aastal kandideeris ta edukalt Madagaskari pealinna Antananarivo linnapeavalimistel. 5. augustil 2001 teatas ta, et kandideerib sama aasta 16. detsembril toimuvatel presidendivalimistel. Tegemist oli väga segaste valimistega. Kuigi ametlikel andmetel kogus Ravalomanana esimeses voorus 46% toetuse oma pearivaali Didier Ratsiraka 40% ees, ning reeglite järgi pidi tulema veel teine voor, kuulutas Marc Ravalomanana ennast valimiste võitjaks ning nõudis, et talle antaks amet üle. Vastaspool ei olnud sellega muidugi nõus ning asi jõudis kohtusse, kus mõlemad pooled süüdistasid teineteist valimistulemuste võltsimises. Pealinna Antananarivo tänavatel toimusid kummagi kandidaadi pooldajate meeleavaldused ning tänavakaklused. Blokeeriti tänavaid ning kogu elutegevus pealinnas oli häiritud.

Kohus kuulutas 29. aprillil 2002 küll valimiste võitjaks Marc Ravalomanana, et tal aga polnud 50-protsendilist toetust, toimus 6. mail uus voor, mille ta võitis juba kindlalt. Tema vastaskandidaat endine president Didier Ratsiraka aga läks 5. juulil 2002 eksiili.

Ravalomana on võtnud riigi arenguks palju välislaene, millega on parandatud infrastruktuuri, remonditud koole ja haiglaid.

18. novembril 2006, kui Marc Ravalomanana lendas parasjagu tagasi visiidilt Euroopast, toimus Antananarivos riigipöördekatse, mis siiski kiiresti maha suruti.

Ravalomanana on tulihingeline kristlane. Ta on korduvalt välja öelnud, et tema unistuseks on kristlik rahvas. Ravalomananat on selle eest teravalt kritiseeritud, sest Madagaskari põhiseaduse kohaselt peavad riik ja religioon olema lahus.

Marc Ravalomanana poeg abiellus märtsis 2004 bulgaarlanna Gergana Georgievaga.

17. märtsil 2009 astus Marc Ravalomanana Andry Rajoelina ja teda toetava armee survel presidendiametist tagasi.

2. juunil 2009 mõisteti ta võimu kuritarvitamise eest tagaselja neljaks aastaks vangi.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev
Didier Ratsiraka
Madagaskari president
20022009
Järgnev
Andry Rajoelina
kohusetäitja