Manfred Eicher

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Manfred Eicher (sündinud 9. juulil 1943 Lindaus) on Saksa muusikaprodutsent ja kontrabassimängija.

Manfred Eicher õppis Berliini Muusikaakadeemias ja mängis seejärel Berliini Filharmoonikute orkestris kontrabassi. Seejärel mängis ta Joe Viera free-jazz'i trios kontrabassi, aga musitseeris ka koos Bob Degeni, Marion Browni ja Leo Smithiga.

Plaadifirma ECM Records[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis ECM Records

Aastal 1969 asutas Manfred Eicher koos Karl Eggeriga Münchenis plaadifirma ECM Records (Edition of Contemporary Music). ECM on salvestanud muu hulgas selliste džässmuusika artistide nagu Keith Jarrett, John Abercrombie, Jan Garbarek, Chick Corea, Gary Burton, Jack DeJohnette, Anouar Brahem, Dave Holland, Pat Metheny, Ralph Towner, Terje Rypdal ja Steve Kuhn loomingut.

Aastal 1984 ilmunud Arvo Pärdi "Tabula rasa" pani aluse ECMi uuele lääne klassikalisele muusikale keskenduvale sarjale „ECM New Series“. Seejärel on selles sarjas ilmunud kõik Arvo Pärdi olulisemate teoste esmasalvestused.[1] Kokku on ECM salvestanud ja välja andnud üle paarikümne plaadi Arvo Pärdi muusikaga. Pärdi kõrval on ECM salvestanud Erkki-Sven Tüüri, Veljo Tormise, Helena Tulve, Heino Elleri ja Tõnu Kõrvitsa muusikat. Esitajate hulgas on Tõnu Kaljuste ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester, Vox Clamantis.[2][3]

Sarjas ECM New Records on avaldatud ka Steve Reichi, John Adamsi, Meredith Monki ja Prantsuse helilooja Perotinuse muusikat.

ECMi salvestiste helil on väga selge ja läbipaistev helipilt (vastab motole "Kõige ilusam heli vaikuse kõrval"). Alates asutamisest on ECM tootnud üle 1600 plaadi.[4] Enamik neist on tänapäevalgi saadaval.

Filmimuusika[muuda | muuda lähteteksti]

Ta on tootnud filmimuusikat Jean-Luc Godardi ja Theo Angelópoulose, Xavier Kolleri, Sandra Nettelbecki ja Christian Frei filmidele.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Arvo Pärt on pühendanud Manfred Eicherile keelpilliorkestrile ja harfile kirjutatud teose "Festina lente" (1988/1990).[6]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]