Maja puu otsas

Allikas: Vikipeedia
Puu otsa ehitatud maja Château de Langeais pargis Loire Valleys
Puumaja Tartus Ülejõel 2021. aasta detsembris

Maja puu otsas ehk tüvemaja (inglise keeles tree house, tree fort) on (enamasti) puidust, klaasist või terasest ehitis, mis on ehitatud maapinnast kõrgemale puu külge või eraldi seisvatele tugipostidele. Selliseid maju kasutatakse enamasti hotelli või vaatlustornina.

Ehitisel ei ole eesti keeles veel kindlat nimetust, sest sõna "puumaja" on kasutusel just ja ainult puitmaja ehk puidust maja tähenduses.

Populaarsus[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 1990. aastate keskpaigast on puu otsa ehitatud majade populaarsus suurenenud peamiselt USA-s ja Euroopas, sest oluliseks on muutunud tehnoloogia areng, huvi keskkonna vastu ja säästev elamine. Seetõttu on maja väiksem ja kompaktne. Populaarsuse kasv on suurendanud klientide nõudlust ehitus- ja arhitektuurifirmadele ning laiendanud puu otsa ehitatud majade kasutust majutusvaldkonnas.

Nõuded[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis pole puu otsa maja ehitamiseks luba vaja, kui hoone jääb alla 20 m². Kui puu otsa ehitatud maja pindala jääb 20–60 m² vahele, siis on vaja esitada kohalikule omavalitsusele kirjaliku nõusoleku taotlus ja hoone ei või olla kõrgemal kui 5 m maapinnast.[1] Kõrgema hoone puhul tuleb tingimusi täpsustada. USA-s on vaja puu otsa maja ehitamiseks luba siis, kui maja hakatakse kasutama ettevõtluses. Mõnes riigis liigitatakse puu otsa ehitatud maja ajutiseks ehitiseks, räägitakse läbi kaugus teistest ehitistest ja hoone kõrgus.

Ehitamine[muuda | muuda lähteteksti]

Puu otsa maja ehitamiseks on kaks meetodit.

Sellise maja saab ehitada tugipostidele nii, et kaal on jaotatud ühtlaselt ning ühtegi kruvi ega polti puu sisse ei keerata. Tugipostid saab ankurdada nurkades betooni külge.

Invasiivse meetodi (kahjustab mingil määral puud) korral kasutatakse spetsiaalseid polte ehk TAB-polte (Treehouse Attachment Bolt), mis aitavad vähendada survet, pidada vastu tuulest tekitatud pingetele ja jaotada kaalu ühtlaselt. Poldid taluvad raskust 4100–5400 kg.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Riigikogu. "Ehitusseadus". 01.07.2014.
  2. Elena Tahora. "How to build a Tree House". 05.12.2017.