Maffia (mäng)

Allikas: Vikipeedia

"Maffia" on tuntud seltskonnamäng, mille mängimiseks on vaja vähemalt seitset inimest, kaardipakki ning vaiksemat ruumi, kus kõik saaksid istuda ja üksteist näha. Osalejate arvule otsest piirangut ei ole, kuid kui neid on üle 20, on mõistlik teha kaks eraldi mängu. Mängus on kaks poolt – külarahvas ja maffia. Maffia eesmärk on tappa piisavalt inimesi, et nad saavutaksid teise poole üle enamuse, ning kõigi teiste eesmärk on ära arvata ja hukata maffia. Mängu viib läbi mängujuht, kes osalejate sekka ei kuulu. Mängu kulg on jaotatud kaheks: öö ja päev. Öösel tegutsevad maffia, politseinikud ja arstid ning päeval peavad kõik arutelu ja kaitsekõnede tulemusel hääletama, kes hukatakse maffiarolli kahtluse tõttu.

Ajalugu ja areng[muuda | muuda lähteteksti]

Esimese versiooni Maffia mängust lõi Dimma Davidoff 1986. aastal Moskvas Venemaal. Sellest ajast saati on mäng kiiresti üle maailma levinud, mis on toonud kaasa reeglite muundumise ja arengu. Davidoffi reeglite järgi mängivad mängu vähesed.[1] Maffia mängust on välja kasvanud sarnase põhimõttega mäng Libahunt, kus maffia asemel tapavad inimesi libahundid.[2]

Internetist on võimalik leida erinevaid versioone, kuidas mängu mängida.[3][4][5] Siin artiklis on välja toodud üks neist.

Rollid[muuda | muuda lähteteksti]

Mängus on neli rolli, mis jagatakse enne mängu algust laiali. Peale mängujuhi rolli on kõik teised rollid salajased ning neid ei tohi teistele osalejatele näidata. Rollid jagatakse laiali mängukaartidega nii, et igal kaardil on kindel tähendus, kusjuures loeb ainult kaartide väärtus, mitte mast. Rollidega mängukaarte peab olema osalejatega sama palju. Mängujuhil oma kaarti ei ole, sest tema juhib mängu, mis tähendab ka kaartide väljajagamist ja inimeste juhendamist.

Mängujuht – rolliga mängukaart puudub. Eesmärk on juhtida mängu käiku ning jätta meelde, mis igas faasis toimub. Ta ei osale mängus toimuvates sündmustes.

Maffia – rolliga mängukaart on äss. Eesmärk on tappa igal öösel üks inimene, et saavutada külaelanike üle enamus.

Politseinik – rolliga mängukaart on kuningas. Eesmärk on saada igal öösel teada ühe inimese roll, et päeval süüdistada õiget inimest hukkamiseks.

Arst – rolliga mängukaart on emand. Eesmärk on valida igal öösel üks inimene, keda ravida, et ta maffia poolt tapmisest päästa.

Külaelanik – rolliga mängukaart on numbriga kaart. Eesmärk on koostöös teistega hukata maffia ning vältida teiste rollide hukkamist.

Mängu kulg[muuda | muuda lähteteksti]

Mäng on jaotatud kahte faasi: öö ja päev. Mõlemat faasi ja üleüldist kulgu juhib mängujuht, kellele jääb viimane sõna, kui peaks tekkima vaidlusi. Ööfaasis räägib ainult mängujuht, teiste osalejate vaheline kommunikatsioon toimub vaikides. Päevafaasis võtavad peamiselt sõna kõik osalejad, et otsustada, kes tuleb hukata.

Mängujuht peab meelde jätma, kes on maffia, ning igas ööfaasis selle, keda tapeti ja raviti.

Öö[muuda | muuda lähteteksti]

Iga öö algab kõigi osalejate silmade sulgemisega ning edaspidi räägib mängujuht, kes mida tegema peab. Kõigepealt äratab juht üles maffia – nad avavad silmad ning peavad kehakeele ja suu maigutamisega otsustama, kelle nad soovivad tappa. Seejärel läheb maffia tagasi magama, st nad sulgevad silmad. Teisena äratab juht üles politseinikud – nad avavad silmad ning peavad vaikuses otsustama, kelle rolli nad soovivad teada saada, st kes nende arvates võiks olla maffia. Kui tegemist on maffiaga, suunab mängujuht pöidla üles, et politseinikud seda näeksid, ning kui mängijal on mõni muu roll, suunab ta pöidla alla. Pärast seda lähevad politseinikud uuesti magama. Kolmandana ärkavad üles arstid – nad avavad silmad ja lepivad kokku, keda soovivad ravida, et ta maffia poolt tapmisest päästa. Kui nad osutavad sama inimese peale, kelle maffia tappis, jääb see osaleja ellu ning ei lahku mängust, aga kui arstid valivad kellegi teise, siis ei juhtu midagi. Mängujuht selle kohta arstidele midagi teada ei anna ning arstid võivad tagasi magama minna.

Päev[muuda | muuda lähteteksti]

Kui kõik ööfaasi tegevused on tehtud, algab päev ning kõik osalejad teevad silmad lahti. Seejärel teavitab mängujuht osalejaid öösel toimunud sündmustest. Kui tapetud inimest ei suudetud päästa, annab ta teada, kes suri, ning see inimene peab ringist lahkuma, sest on mängust väljas. Kui arstid suutsid ta päästa, saab mängujuht öelda, et täna öösel ei surnud mitte keegi. Ülejäänud informatsiooni, nagu kes oli politseinik, kelle identiteet saadi teada jms, mängujuht ei avalda. Seejärel peavad osalejad omavahel arutlema, kes võiks olla maffia. Kõik võivad sõna võtta, rääkida, mida nad kuulsid või enda kõrval tundsid, süüdistada või kaitsta kaasmängijaid jne. Külarahvas peab väidete ja teiste jutu põhjal mõtlema, kes võiks olla maffia, samas kui maffia peab jätma võimalikult süütu mulje, et neid ei hukataks. Arutelu jooksul võib mängujuht valida välja kuni kolm osalejat, keda peamiselt kahtlustatakse. Neile antakse võimalus teha kaitsekõne ja seejärel hääletatakse, kes hukatakse. Hääletusel on igaühel üks hääl ning kõige rohkem hääli saanud osaleja hukatakse, st ta teatab, mis roll tal oli ning ta läheb mängust välja.

Edasine kulg[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast esimest päeva- ja ööfaasi hakkab sama süsteem korduma: tuleb uus öö, kõik lähevad magama, maffia äratab nad rollide järgi üles jne. Kui mängus ei ole enam ühtegi politseinikku või arsti, võib mängujuht nende osa siiski jutuliselt läbi teha, kui teised mängijad ei tea, et nad on surnud. Päeval valitakse hääletuse abil järgmine inimene, kes hutakase, ning tulevad uus öö ja päev.

Mängu lõpp[muuda | muuda lähteteksti]

Mängu läbisaamiseks on kaks võimalust:

  1. kõik maffia rollikaardiga osalejad hukatakse, mis tähendab, et külarahvas võidab;
  2. maffia tapab ära nii suure osa külarahvast, et neid on rohkem kui ülejäänud elanikke. Sellisel juhul võidab maffia.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "The Original Mafia Rules". web.archive.org. 2. märts 1999. Originaali arhiivikoopia seisuga 2. märts 1999. Vaadatud 12. märtsil 2023.{{netiviide}}: CS1 hooldus: robot: algse URL-i olek teadmata (link)
  2. "Hundimäng". Brain Games. Vaadatud 12. märtsil 2023.
  3. "How to Play Mafia: Party Game Rules". wikiHow (inglise). Vaadatud 12. märtsil 2023.
  4. "How To Play Mafia". Gather Together Games (Ameerika inglise). Vaadatud 12. märtsil 2023.
  5. "Mafia Game | The best complete Guide 2020". Nutty Party (inglise). Originaali arhiivikoopia seisuga 12. märts 2023. Vaadatud 12. märtsil 2023.