Maalased

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib planeet Maa elanike üldnimetamisest. Eesti folkloorist tuntud kummalise maahaiguse kohta vaata artiklit Maalased (folkloor).

Apollo 8 meeskonna poolt umbes 30 000 km kauguselt pildistatud üks esimesi fotosid planeedist Maa

Maalased (inglise keeles Earthlings või Terrans) on Maa asukad; üldisemalt võib see tähendada kogu meie planeedi elusloodust. Mõiste on sageli levinud teadusulmes, et helesinisel planeedil sündinud organisme või tegelaskujusid, kelle liik või liigi diasporaa on maist päritolu, vastandada kogunisti maa-välise eluga või hüpoteetiliste maa-väliste tsivilisatsioonide esindajatega.

Samaväärne mõiste on gaialased, mis viitab hüpoteesile, et maakera tervikuna funktsioneerib kui elav organism.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ajalooliselt viitas väljend surelikele Maa-asukatele, vastandudes vaimsetele või jumalikele üksustele. Maa (geosfääri ja biosfääri) hoomamine vastandus taeva hoomamisele atmosfääris, esimesel viibib niinimetatud kuualuse sfääri elanikuna inimene, teises taevased olendid või jumalused. Väljend Maa-asukas jõudis esimest korda argimõistusse 1593. aastal.

Keskmise ingliskeele soovõrdsel sõnal human ehk inimene on sama mõjus tähendusrikkus. Sõna on tuletatud vanaprantsuskeelsest sõnast humain, mis omakorda toetub ladina sõna homō omadusõna kujule hūmānus (mehe). Ladinakeelne homo ja ingliskeelne human on samaväärsed. Märkimisväärne on siinkohal ladina sõna humus tähendus, mis osutab maale kui viljakale pinnasele (eesti keeles huumus). Sõnatüvi salvestus hiljem sõnades "humaansus" ja "humanism".

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]