MICHAEL

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kultuuriportaali MICHAEL logo

MICHAEL (Multilingual Inventory of Cultural Heritage in Europe) on Euroopa Komisjoni rahastatud Euroopa Liidu riike hõlmav kultuuriportaal, mis võimaldab ligipääsu EL-is asuvatele raamatukogude, arhiivide ja muuseumide digitaalsetele kultuuripärandi kogudele.

Millist informatsiooni on võimalik leida[muuda | muuda lähteteksti]

MICHAEL on kataloog peaasjalikult muuseumite, raamatukogude ja arhiivide digitaalse kultuurpärandi kogudest. Kultuuripärandi materjali kirjeldus hõlmab nii digiteeritud füüsilist materjali (näiteks fotod, arhiividokumendid, kaardid, objektid, arheoloogilised objektid) kui ka materjali, mis on digitaalselt sündinud (nt helisalvestised, video, teaduslikud andmed).

Kogusid on kirjeldanud spetsialistid, kes ise kultuuriasutustes töötavad või mõnedel juhtudel kataloogijad, kes töötavad regionaalse või rahvusliku kultuuriasutuse heaks. Kirjed sisaldavad: digitaalse materjali detailset kirjeldust, piirkondlikku kattumist, olulisi seoseid (nt kuulsad inimesed või sündmused), infot materjali säilitamisest, juurdepääsust ja asukohast.

MICHAEL-i eesmärgiks on Euroopa kultuurisektori seni laialipaisatud digikogude allikate koondamine üheks kataloogiks.

Rahvuslikud ja üleeuroopalised veebiportaalid[muuda | muuda lähteteksti]

MICHAEL-i kataloogile on juurdepääs Euroopa kultuuriportaali kaudu – see liidab omavahel kataloogid, mis on ettevalmistatud projektis osalevate EL riikide poolt. 2008. aasta märtsis sisaldas MICHAEL kolme Euroopa riigi – Prantsusmaa, Itaalia ja Suurbritannia rahvuslikke portaale. Projektiga liitunud 13 riiki avavad oma kataloogid 2008. aasta lõpuks.

Iga riik peab avama rahvusliku MICHAEL-i portaali, mis sisaldab vaid selle riigi kogusid.

Administreerimine[muuda | muuda lähteteksti]

MICHAEL-i projekt loodi Euroopa Komisjoni eTEN-programmi toetusel. Projekti algusjärgus 2004. aastal osalesid kolm riiki: Prantsusmaa, Itaalia ja Suurbritannia. Projekti teises ringis 2006. aasta juunis liitusid 11 Euroopa riiki: Tšehhi, Soome, Saksamaa, Kreeka, Ungari, Malta, Holland, Poola, Portugal, Hispaania ja Rootsi. Hiljuti liitusid projektiga: Belgia (Flandria), Eesti, Läti ja Bulgaaria.

2007. aasta juunis loodi MICHAEL-Culture AISBL, mis jätkab MICHAEL-i Euroopa teenuse hooldamist ja arendamist.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]