Müügikorraldus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Müügikorraldus ehk müügijuhtimine on ärikorralduse valdkond, mis keskendub müügitehnikate praktilisele rakendamisele ja ettevõtete müügitehingute juhtimisele. Müügikorralduse olulised momendid on müügi planeerimine ja müügiaruande koostamine, olulist rolli omab ka müügijuht, kes juhib müügiosakonda või muud müügiga seotud valdkonda.

Müügijuhtimine on oluline ärikorralduse valdkond, kuna toodete ja teenuste müügist saadav netokäive ja kasum juhivad edasist äritegevust. Need on ka peamised äritegevuse eesmärgid ja tulemuslikkuse näitajad.

Müügijuhi ülesandeks on uute klientide leidmine ja püsiklientidega heade suhete hoidmine. Müügijuhi tööst oleneb väga palju ettevõtte edukus.

Müügi planeerimine[muuda | muuda lähteteksti]

Müügi planeerimine koosneb strateegiast, kasumipõhiste müügi eesmärkide seadmisest, kvootidest, müügi prognoosimisest, nõudlushaldusest ja müügikava täitmisest.[1]

Müügiplaan[muuda | muuda lähteteksti]

Müügiplaan on strateegiline dokument, milles on välja toodud äritegevuse eesmärgid, ressursid ja müügitegevus. Müügiplaanis kirjeldatakse ka täpsemalt, kuidas kavatsetakse oma eesmärke saavutada toodete ja teenuste tegelikul müümisel.

Üldiselt järgib müügiplaan turundusplaani, strateegilist plaani ja äriplaani.[2]

Müügiaruanne[muuda | muuda lähteteksti]

Müügiaruanne sisaldab müügipersonali peamisi tulemusnäitajaid.

Peamised tulemusnäitajad näitavad, kas müügiprotsess saavutab tulemusi tõhusalt või mitte ning kas see kulgeb müügiplaneeringuga kooskõlas. See peaks võimaldama müügijuhtidel ennetada probleeme ning leida nende tekkimisel lahendused kiiresti ja õigel ajal. Müügiaruande kaudu saab ka müügijuhi ülemus infot selle kohta, kuidas töötaja oma tööga hakkama saab ning kas ta suudab probleeme ennetada.

Müügiaruanded tehakse ka ettevõtte juhtkonna jaoks: kui teiste osakondade tasude plaan sõltub lõpptulemusest, siis on oluline anda ülevaade müügiosakonna tööst ka teistele osakondadele.

Müügiaruanded on vajalikud investoritele, partneritele ja valitsusele. Müügiaruanded on vajalikud selleks, et müügikorralduse süsteemil oleks täiustatud aruandlusvõime eri huvirühmade vajaduste rahuldamiseks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Strategic Planning." NC Office of State Personnel, n.d. Web. 10 Jul 2011. [1].
  2. Spiro, Rosann L., Gregory A. Rich, and William J. Stanton. Management of a Sales Force. 12. New York, NY: McGraw-Hill/Irwin, 2008. 49-51. Print.