Möiraahv

Allikas: Vikipeedia
Möiraahv
Möiraahv loomaaias
Möiraahv loomaaias
Taksonoomia
Riik: Loomad Animalia
Hõimkond: Keelikloomad Chordata
Klass: Imetajad Mammalia
Selts: Esikloomalised Primates
Sugukond: Atelidae
Alamsugukond: Alouattinae
Perekond: Möiraahv
Ladinakeelne nimetus
Alouatta

Möiraahv (Alouatta) on kõige arvukam Lõuna- ja Kesk-Ameerika metsades elutsev ahvide perekond.[1]

Välimus[muuda | muuda lähteteksti]

Möiraahvil on tugev haardsaba

Möiraahvidel on lühike ja lai nina ning ümmargused ninasõõrmed. Neil on paljudele Uue Maailma ahvidele omaselt tugev haardevõimeline saba, mille otsas võivad nad rippuda kogu keha raskusega. Nende kasv ilma sabata on sõltuvalt liigist ja soost 56–92 cm, saba pikkus on 58–91 cm. Möiraahvidel on alalõua all puhendi- kõritaskud ja nende keeleluu keskosa on paisunud luuliseks keraks, moodustades omamoodi kõlari. Selline anatoomiline iseärasus lubab loomadel tekitada väga valju, mitmete kilomeetrite kaugusele kostvat heli. Möiraahvid eristavad värve [2].

Toitumine[muuda | muuda lähteteksti]

Need suured ja aeglaselt liikuvad, põhiliselt metsa kõrgemas rindes tegutsevad taimetoidulised ahvid toituvad lehtedest, õitest, pungadest ja viljadest. On teada, et mõnikord rüüstavad nad siiski ka linnupesi ja söövad mune.

Eluviis[muuda | muuda lähteteksti]

Möiraahvi möire

Kogu oma elu veedavad möiraahvid puu otsas. Nad elavad enamasti 10–15-liikmeliste karjadena, kuhu kuulub 1–3 isast, emased ja noorloomad. Suguküpsed isendid lahkuvad reeglina karjast ja karja moodustavad mittesugulased. Möiraahvide eluiga ulatub 15–20 aastani.

Nagu loomade nimigi ütleb, on möiraahvide üheks iseloomulikumaks tunnuseks möirgesarnane vali häälitsus, mis Guinnessi rekordite raamatu andmeil on kõige valjem looma tekitatud heli maailmas. See võib kosta kuni 32 km kaugusele. Selliste häälitsuste abil ahvid suhtlevad omavahel, kaitsevad ja märgistavad oma territooriumi. Füüsilist võitlust esineb loomade vahel harva ja lühiajaliselt.

Paljunemine[muuda | muuda lähteteksti]

Enamasti sünnib möiraahvidel 1 poeg, kes kohe peale sündimist ema karvadesse klammerdub.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Leet-möiraahv Miksike.ee
  2. Jacobs, G. H.; Neitz, M., Deegan, J. F., & Neitz, J. (1996). "Trichromatic colour vision in New World monkeys". Nature 382 (6587): 156–158. PMID 8700203. doi:10.1038/382156a0.