Mängupult

Allikas: Vikipeedia
SNES mängupult

Mängupult (inglise keeles gamepad) on mängukonsoolide sisendseade, mida hoitakse käes ja millega juhitakse nuppude abil mängu käiku. Kõige tähtsamaks sõrmeks osutub tavaliselt pöial. Mängupuldil on tavaliselt teatud hulk tegevusnuppe, mida vajutatakse parema käe pöidlaga ja suunanupp, mida vajutatakse vasaku käe sõrmedega. Suunanupp oli vanasti ristikujuline neljasuunaline nupp (nn joypad või D-pad), aga tänapäeva puldid kasutavad selle jaoks juhtkangi.

Mõnedel tuntud mängupultidel on lisaks standardnuppudele ka veel lisanupud, mis asuvad puldi külgedel ja puldi keskele asetatud Start, Select ja Mode nupud.

Mängupuldid on tänapäeva mängukonsoolide peamised sisendseadmed, välja arvatud Nintendo Wii mängukonsooli jaoks (kuigi Wii Remote suudab samuti töötada nagu traditsionaalne mängupult). Mängupulte on olemas ka personaalarvutitele.

On olemas ka programmeerivad mängupuldid, mis emuleerivad klaviatuuri. Neid tehti peamiselt selle jaoks, et lihtsustada nende kasutamist erinevate arvutimängudega. On ka mitu programmi, mis simuleerivad klaviatuuri või hiire sisendit mängupuldiga, nagu näiteks JoyTokey, Xpadder ja Pinnacle Game Profiler.

Kolmas generatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Videomängude kolmas generatsioon tõi kaasa suuri muutusi ning mängupultide väljapaistvuse videomängude turul. Nintendo lasi välja NES mängupuldi, mõnda aega pärast Sega Master Systemit 1986. aastal. Mängupuldid pakkusid mängijatele uue ja rohkem universaalse viisi mänge mängida ning sellisel kujul puldid domineerisid läbi järgnevate generatsioonide, kuni nendest sai tähtsaim mängukontrolleri tüüp.

Nintendo Entertainment System/Family Computer[muuda | muuda lähteteksti]

NES (tuntud kui Family Computer või "Famicon" Kagu-Aasias) kontroller kasutas Nintendo patenteeritud ristikujulist pulti, mida kasutati nende "Game & Watch" mänguseeriates standardina konsoolides. Mõlemate, NESi ja Famiconi, kontrollerite tunnuseks oli telliskivikujuline disain lihtsa, nelja nupu paigutusega: 2 tegevusnuppu märgitud "A" ja "B", "Start" ja "Select" nupud. NESi eluea lõpus, enne AV Famiconi ja NES 2 väljalaskmist, kontrollerite disainis toimusid väikesed muudatused, loobudes "telliskivi" kujust muutudes rohkem "koerakondi" kujuliseks.

NES mängupult
Famiconi mängupuldid

Algsed Famiconi kontrollerid erinesid NESi omadest selles mõttes, et peale kosmeetiliste erinevuste ja et Famiconid oli konsooli sisseehitatud, puudusid neil ja "Select" ja "Start" nupud. Nende asemel oli sisseehitatud mikrofon, kuigi vähesed mängud toetasid seda. Famiconi kontrollerid olid algul toodetud ruudukujuliste "A" ja "B" nuppudega, aga sellest kujust loobuti 1984. aastal, sest nupud kippusid katki minema.

Famiconi süsteem kasutas esimest korda juhtimisnuppe puldi vasakul pool.

Master System[muuda | muuda lähteteksti]

Diagram Master System kontrolleri paigutusest
Sega Master System I/II kontroller

Master System sarnaneb oma telliskivikujulise välimuse poolest NES-i kontrolleriga, aga d-pad (juhtimisnupp, nimetusega "D nupp") on ruudukujuline ristikujulise asemel ning sellel pole eraldiseisvaid "Select" ja "Start" nuppe. 2 tegevusnuppu on märgitud "1" ja "2"-na. Nupp "1" oli "Start" nupu eest. Master System oli pauseeritav ainult vajutades konsooli enda peal asetsevat nuppu. Mõnedel varajastel mudelitel oli auk juhtnuppude keskel, kuhu oli võimalik kruvida väike lisand, mis meenutas joystick'i. Korralik joystick töötati hiljem konsoolile välja. Erinevalt tolleaegsetest Nintendo masinatest, Sega masinad kasutasid standardset D9-connectorit ja protokolli, mis võimaldas kasutada pulte ka teistel toetavatel süsteemidel.

Neljas generatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Genesis/Mega Drive[muuda | muuda lähteteksti]

Originaalis 3 nupuga ja hiljem 6 nupuga pult

Mega Drive/Genesis puldil on 8-suunaline d-pad, start nupp ning 3 tegevusnuppu. 3 tegevusnuppu oli piisav varajastele arcade-mängudele, nagu "Golden Axe", aga kui võitlusmängud tekkisid (eriti "Street Fighter II" ja "Mortal Kombati" tulekuga, mille mängimiseks oli vaja rohkem kui kolme tegevusnuppu), lasti välja 6 tegevusnupuga versioon. See oli nähtavalt väiksem ning 3 lisanuppu paiknesid olemasolevate nuppude üleval. Mõned mängud algselt ei toetanud 6-nupu pulti ning selle jaoks lisati "mode" nupp, et neid mänge oleks võimalik mängida.[1] Režiimi sai selle nupuga vahetada siis, kui konsool käima läks ning enne kui SEGA logo ekraanile ilmus. Mõlemad versioonid pultidest kasutasid DE9 konnektorit ning oli võimalik kasutada enamikus Master Systemi konsoolides ning ka muudes süsteemides, nagu Atari 2600.

TurboGrafx-16/PC-Engine[muuda | muuda lähteteksti]

TurboGrafx-16 kontroller sarnanes Nintendo NES kontrolleritega ("d-pad", "Start" ja "Select" nupud, 2 tegevusnuppu, märgistatuna "I" ja "II"). Süsteem lasti välja Jaapani (kus on see tuntud kui PC-Engine), Ameerika ja Euroopa kasutajatele aastatel 1987–1993 ning mänge toodeti aastani 1999. Unikaalne omadus puldil oli sisseehitatud Turbo nupud, mis sisaldas kolme sätet "I" ja "II" nupule.

Super Nintendo Entertainment System/Super Famicom[muuda | muuda lähteteksti]

SNESi Põhja-Ameerika versioon

Super Nintendo Entertainment Systemii (SNES) puldil oli rohkem "koerakondi" moodi disain ning lisandunud on kaks tegevusnuppu, "X" ka "Y", mis moodustavad eelneva kahega teemandi kuju. Veel lisati kaks nuppu puldi küljele, L- ja R-nupp, mis on siiani enamikul pultidel olemas. Kuue tegevusnupu kasutuselevõtt oli tugevalt mõjutatud mängu "Street Fighter" populaarsusest, mille mängimiseks oli vaja sellist arvu nuppe.

Viies generatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Saturn[muuda | muuda lähteteksti]

Jaapani Sega Saturn mängupult baseerus Mega Drive'i (Genesis) kuuenupulisest puldist. Sellel on D-pad, 6 tegevusnuppu (A, B, C, X, Y, Z), "Start" nupp ning 2 puldi küljel asetsevat nuppu. Algne Euroopa ja Põhja-Ameerika variant oli suurem ning erineva kujuga, kuid 1996/1997 aastatel vahetati välja Jaapani omaga mudel 2 Saturn tulekuga.

SEGA Saturni Jaapani versioon

"3D Control Pad" (tuntud kui Multi Controller või NiGHTS Controller) [2], välja lastud 1996. aastal, tutvustas analoogkangi ja analoognupud. See sisaldus mänguga "NiGHTS into Dreams...", mis oli läbimurre tollel ajal ning ka teised mängud, nagu "Manx TT", "Daytona USA: Championship Circuit Edition", "Space Harrier", "After Burner" ja "Sky Target" toetasid analoogi.

SEGA on turule toonud ka USB-liidesega Saturn mängupuldi (Jaapani versioon), mida on võimalik kasutada Microsoft Windows'i, Mac OS X arvutites ning ka PlayStation 3 konsoolis.[3][4]

Kuues generatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Dreamcast[muuda | muuda lähteteksti]

Dreamcast oma puldiga

Dreamcastil tuli välja uus pult, millel oli analoogkang, D-pad, 4 tegevusnuppu (A, B, X, Y), "Start" nupp ja kaks analoognuppu vasakul ja paremal pool puldi all. Puldil oli ka kaks sisendit, kuhu sai panna vibratsioonipaki või VMU (ekraaniga seade, mida sai kasutada mäluna). Dreamcastil oli ka teisi kontrollereid, nagu kalapüügiõng, hiir ja klaviatuur ning valguspüss.

PlayStation 2[muuda | muuda lähteteksti]

PlayStation 2 tuli välja uue puldiga – DualShock 2. Uue versiooniga muutusid nupud rõhutundlikuks (tuvastasid, kui tugevalt nupp oli alla vajutatud), kaablid mustaks ja puldil oli siniselt kirjas "DUALSHOCK 2". Pea kõik uued mängud kasutasid lisandunud analoogkange, mistõttu vanem DualShock pult paljude mängudega ei sobinud. Puldi tavaliseks värviks oli must, kaaskõlastudes konsooli enda värvimuutusega.

GameCube[muuda | muuda lähteteksti]

GameCube tuli välja puldiga, mis sarnanes PlayStation 2 DualShock 2-ga. Sel oli 2 analoogkangi, D-pad, 4 tegevusnuppu (A, B, X, Y), start/pause nupp, kaks rõhutundlikku nuppu (L ja R), tavaline nupp (Z) ja värinamootor. Nupud tegid täielikult alla vajutades klõpsu, andes igale nupule teoreetiliselt kahe nupu funktsiooni. Nintendo tuli hiljem välja ka juhtmevaba puldiga, mis kasutas Atari Wireless RF pultidelt võetud juhtmevaba tehnoloogiat, et ei peaks infrapunal töötama. Need puldid olid samasugused, aga ilma värinamootorita.

Xbox[muuda | muuda lähteteksti]

Microsofti Xboxi pult sarnaneb disainilt Dreamcasti puldiga, aga paremale poole oli lisatud veel üks analoogkang. Ette lisati veel kaks nuppu (must ja valge) ning "back" (select) nupp. Algselt oli kriitikat, et pult oli liiga suur ja kohmakas, nii et väljastati teine, Type-S pult.

Seitsmes generatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Xbox 360[muuda | muuda lähteteksti]

Xbox 360 juhtmevaba pult

Xbox 360 väljatulekuga tuli ka uus pult, mis oli juhtmevaba ja eemaldas originaalselt puldilt musta ja valge nupud, asendades need puldi ülaosas paiknevate "bumper" nuppudega (LB ja RB). Tuli ka välja juhtmega pult, mis ühendus konsooliga USB-kaabli kaudu. Juhtmega pulti või juhtmevaba pulti koos adapteriga saab kasutada ka arvutiga ning töötavad standardina kõigi Games for Windows mängudega.

PlayStation 3[muuda | muuda lähteteksti]

PlayStation 3 väljatulekuga kaasnes ka uus, DualShock 3 kontroller, algselt Sixaxis. Disainilt sarnane DualShockiga, sellele lisati sisseehitatud kallutussensor ja kiirendusandur ning 4 LEDi, et näidata nelja mängija puhul puldi numbrit. Pult muutus ka juhtmevabaks ja seda saab laadida mini-USB pordi kaudu, mis paikneb seal, kus varasematel pultidel on kaabel. See ühendus võimaldab ka juhtmega mängimist. Sixaxis puldil puudus värina tugi litsentsi puudumise tõttu. Kui litsents saadi, väljastati DualShock 3, mis oli pea kõigil muul viisidel sama mis Sixaxis.

Wii[muuda | muuda lähteteksti]

Nintendo Wii väljatulekuga tuli välja hoopis teistsugune pult, Wii Remote. See pult sarnaneb kujult teleripuldiga ning võimaldab kolmedimensioonilist asukoha ja pöörde tuvastust. Puldil on ka nupud (A, B, 1, 2, start, select, D-pad ja Home). Puldile saab ka külge ühendada liideseid, näiteks Nunchuck pult, millel on analoogkang ja kaks nuppu teise käe jaoks. Pulti saab ka kasutada külili kui tavalist pulti. Välja tuli ka Classic pult, mis sarnaneb loomult Super NES puldiga, kuid sel on ka kaks analoogkangi PlayStationi puldi asetuses.

Hiljem tuli välja ka liides, mis parandas Wii Remote'i liikumistuvastust, nimega Wii MotionPlus. See hiljem integreeriti pulti ja uue puldi nimetuseks sai Wii Remote Plus.

Kaheksas generatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Wii U[muuda | muuda lähteteksti]

Wii U konsool ja pult

Wii U tuli välja uue Wii U GamePad puldiga, mille suurim tunnus on ta 6,2-tolline puutetundlik ekraan, mis võib lisada teleri ekraanil toimuvale infot või töötada kui koopia sellest, mida seal kuvatakse, andes funktsionaalsuse kui käeshoitav konsool. Lisaks on ka puldil liikumisandurid, kaamera, kõlarid, mikrofon ja värinamootor. Puldil on kaks analoogkangi, D-pad, neli esinuppu (A, B, X, Y), neli ülalpaiknevat nuppu (L, R, Zl, Zr), select, start, home nupud ja voolu nupp.

Xbox One[muuda | muuda lähteteksti]

Xbox One'i pult sarnaneb Xbox 360 puldiga. Akuhoidik on tehtud õhemaks ja D-padi nupud on üksteisest eraldatud, Start- ja Back-nupud on asendatud menu ja view nuppudega. Lisaks on rõhutundlikel nuppudel ka eraldi värinamootorid.

PlayStation 4[muuda | muuda lähteteksti]

PlayStation 4 väljatulekuga kaasneb DualShock 4 pult, mis erineb oma eelkäijast väikese puutetundliku ala lisandumisega. Pult toetab ka liikumistuvastust ja paremat värinat. Puldil on ka väljundava peakomplekti jaoks ja micro-USB-port laadimiseks ja juhtmega mängimiseks. Puldil on ka lisandunud Share nupp, mis võimaldab mängust üles laadida videot, et teistega jagada. Puldil on ka väike valgusriba, mis võib näidata erinevaid värve.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "6 Button Controller". segagagadomain.com. Vaadatud 1. august 2010.
  2. "Multi Controller (analoog-Pad)". segagagadomain.com. Vaadatud 1. august 2010.
  3. "National Console Support, Inc. | Saturn USB Control Pad – Grey". Originaali arhiivikoopia seisuga 14. juuli 2011. Vaadatud 23. jaanuaril 2011.
  4. OMG: Sega Saturn USB Controller works Flawlessly on PS3!![alaline kõdulink]