Lucius Cornelius Sulla

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Sulla büst

Lucius Cornelius Sulla (ka Sulla Felix 'Sulla Õnnelik'; mõnikord kirjutatakse kujul Sylla; 138 eKr78 eKr) oli Vana-Rooma riigimees ja väejuht.

Sulla sai tuntuks Gaius Mariuse ühe alluvana ning hiljem Liitlassõja võitmisega 89 eKr. Pärast seda valiti ta konsuliks ning pidi juhtima armee Pontose kuninga Mithridates VI vastu, kes oli Rooma idaprovintsidesse tunginud. Kuid Marius tahtis ise armeed juhtida ning kahe väejuhi vahel puhkes konflikt. Seaduslikult oleks väge juhtima pidanud Sulla, ent kuna Mariusel oli palju toetajaid, siis kinnitas rahvakoosolek armeejuhiks just viimase. Seepeale vallutas Sulla 88 eKr Rooma ning Marius pidi Aafrikasse maapakku minema. Sulla tõrjus Mithridatese peagi Rooma aladelt välja, kuid Marius haaras vahepeal taas võimu, mistõttu Sulla pidi sõja lõpetama ning taas Roomasse tungima.

82 eKr kehtestas Sulla diktatuuri ning valitses terroripoliitika abil, lastes hukata nii poliitilisi vastaseid kui ka lihtsalt jõukaid kodanikke, et nende vara omastada. Samuti viis ta läbi reforme, mis tugevdasid Senati positsioone ning nõrgendasid rahvatribuuni ja rahvakoosoleku omi.

79 eKr loobus Sulla aga ootamatult võimust ning tõmbus tagasi oma villasse, kus asus kirjutama memuaare. Kuid juba järgmisel aastal suri ta ootamatult, ilmselt maksahaiguse tagajärjel.

Sulla oli abielus viis korda:

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]