Louis de Funès

Allikas: Vikipeedia
Louis de Funès
Louis de Funès filmimisel sandarmi rollis

Louis Germain David de Funès de Galarza (prantsuse [lwi də fy.nɛs]; 31. juuli 1914 Courbevoie, Hauts-de-Seine, Prantsusmaa27. jaanuar 1983 Nantes, Loire-Atlantique, Prantsusmaa) oli prantsuse komöödiafilminäitleja.

Tema vanemad olid pärit Hispaaniast Sevillast, kuid emigreerusid 1904. aastal Prantsusmaale. Tema isa oli Sevillas advokaat, kuid Prantsusmaal tegutses kui teemandilihvija. Tema ema oli pärit Hispaaniast Galiitsiast ning tal olid ka portugali juured. Louis' isa oli Carlos Luis de Funès de Galarza, hispaaniapäraselt Carlos Luis de Funes y de Galarza. De Funes on perekonnanimi, de Galarza emapoolse perekonna nimi. Louis de Funesi ema oli Leonor Soto Reguera, hispaaniapäraselt Leonor Soto y Reguera, kus Soto on perekonnanimi ja Reguera emapoolse perekonna nimi.

De Funesid on Argonist pärit aadliperekond. Louis säilitas oma perekonnanimes isapoolse variandi põhjusel, et markii de Galarza perekond olid aadlikud, kes esivanemate kaudu pärit Itaaliast Chierist ja kes Hispaanias teenisid välja markii tiitli. Louis de Funesi emapoolne vanaisa Teolindo Soto y Barro oli Hispaaniast Galiitsiast pärit poliitik. Ta oli saadik Lugost ja senaator Pontvedrast. Ta oli Hispaania kuningliku perekonna usaldusalune ja kuningate Alfonso XII ning Alfonso XIII lähedane kaastöötaja.

Louis de Funesi esimene abikaasa oli Germaine Louise Élodie Carroyer, kellest ta lahutas 1942. aastal. 1943. aastal abiellus ta Jeanne Augustine de Barthélemy de Maupassant'iga, kelle vanaonu oli kirjanik Guy de Maupassant. Esimesest abielust oli tal poeg Daniel (1937–2017), teisest abielust pojad Patrick (1944) ja Olivier (1949).

Tema näitlemisstiili iseloomustavad ülienergilisus ja kannatamatus, samuti grimassid. Väidetavalt suutis ta teha 40 erinevat grimassi ühe minuti jooksul.

Tema tuntuim roll oli sandarm Ludovic Cruchot Sandarmi-seeria filmides.