Louis-Claude Daquin

Allikas: Vikipeedia
Louis-Claude Daquin (1694–1772)

Louis-Claude Daquin (d`Acquin) (4. juuli 1694 Pariis15. juuni 1772 Pariis) oli prantsuse organist, klavessinist ja helilooja.

Elu[muuda | muuda lähteteksti]

Louis-Claude Daquin sündis kristlaseks hakanud juudi peres. Daquini perekond olid pärit Itaaliast ja seal kandis see suguvõsa nime D`Acquino. Üks tema vanaonusid oli Colleghe de France'is heebrea keele professor.

Juba 6-aastaselt esines Louis-Claude Louis XIV õukonnas. Louis-Claude õppis prantsuse organisti Louis Marchandi juures. 12-aastaselt ta organisti koha Saint-Chapelle's ja 13-aastaselt sai temast kirikuorganist Pariisis Petit St. Antoine'i kirikus. 1727 sai ta organistiks Pauluse kirikus Pariisis. 1732 suri Marchand ja Daquin sai tema järglasena Cordeliersi organistiks. 1739 sai ta kuninglikuks organistiks. 1755 sai ta Pariisi Jumalaema kiriku organistiks.

Louis-Claude Daquin oli oreli- ja klavessiinivirtuoos. Ta oli aadli hulgas austatud ja tema orelikontserdid olid sageli rahvarohked. Ta oli tuntud oma muusika muutumatu täpsuse ja ühtluse poolest.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Louis-Claude Daquin hakkas varakult muusikat kirjutama. Juba 8-aastaselt dirigeeris ta enda koorile mõeldud teost "Beatus Vir". Tema säilinud muusika sisaldab 4 klavessiinisonaati, kristlike pastoraalide seadeid ja kantaadi, mis kuuluvad barokkmuusika hulka.

1735 ilmus talt muusikakogumik klavessiinile. Sellest kogumikust on tuntud palad "Kägu" ("Le Coucou") ja "Šveitsi jõulud" ("Noëls Suisse").

1757 ilmus talt kogumik "Noveau livre de Noëls". Sellesse pani ta kirja oma improvisatsioonid klavessiinile.

"Trois cadenses" on originaalmuusikakogumik, mille palad kasutavad kolmekordset trillerit.

Välislink[muuda | muuda lähteteksti]