Lootose tempel

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Lootose tempel
LotusDelhi.jpg
Üldinfo
Asukoht Delhi, India
Stiil Ekspressionism
Ehituse algus 1978
Ehituse lõpp 13.november 1986
Avamine 24.detsember 1986
Koordinaadid 28° 33′ 12″ N, 77° 15′ 31″ E
Tehniline ülevaade
Kõrgus 34.27 meetrit
Ehitusmaterjal betoon, marmor
Projekt ja ehitus
Arhitekt Fariborz Sahba
Ehitusinsener Flint & Neill

Lootose tempel ehk Delhi Baha'i usu tempel ehk Baha'i jumalateenistuse pühakoda on kõikide usundite ja ühe Jumala, Baha'u'llah, tempel, mis on avatud kõikide religioonide tunnistajatele olenemata soost või päritolust. Delhis, Indias asuva lootoslille-kujulise eksterjööriga Lootose templi arhitekt on Fariborz Sahba. Projekt valmis 1976. aastal ja ehitamisega alustati 1978. aastal.

Baha'i usk[muuda | muuda lähteteksti]

Baha'i usk on religioon, mille rajas Baha'u'llah (1817–1892) 19. sajandil Iraanis. Bahá’í usk õpetab, et maailma peamiste religioonide rajajad, sh Krišna, Buddha, Zarathustra, Aabraham, Mooses, Jeesus ja Muhamed, on ühe ja sama Jumala poolt saadetud jumalikud õpetajad, et harida inimkonda selle arengutasemele vastavate õpetuste ja seadustega. Baha'i usk rõhutab kogu ühiskonna vaimset ühtsust.[1]

Next.svg Pikemalt artiklis Baha'i usk

Arhitektuur[muuda | muuda lähteteksti]

Lootose tempel on inspireeritud valgest lootosest, mis on vaimse ja hingelise rahu sümbol. Tempel on ehitatud 27 hiiglaslikust iseseisvast betoonist kroonlehest, mis on kaetud valge marmoriga. Lähtudes õielehtede erinevatest kumerustest, valmistati iga marmordetail nii asukohta kui suunda arvestades ja paigaldati kohapeal.

Lootose templit ümbritsev aed

27 kroonlehte on paigutatud kolmestesse rühmadesse ja nii on tempel üheksakülgne, seega on hoonel 9 sissepääsu, mis viivad 70 meetrise läbimõõduga templi sisemusse. Tempel mahutab on 2500 inimest, istumiskohti on 1300 inimesele.

Üks üheksast basseinist, mis ümbritseb Lootose templit

Templit ümbritsevad 9 basseini, mis tekitavad mulje, et lootoslille-kujuline hoone ujub vees. Lootose Tempel on ümbritsed aedadega ja asub 10-hektarilisel maa-alal.

Hoones ei ole ühtegi pilti, maali ega altarit, seal ei tohi mängida ühtegi muusikainstrumenti. Templis ei toimu traditsioonilisi jutlusi ja rituaale.

Lootose tempel on esimene tempel Delhis, mis kasutab päikeseenergiat.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]