Londoni raamatumess

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Londoni raamatumess 2016. aastal Mõni minut enne avamist. Olümpia messikeskuses.

Londoni raamatumess (The London Book Fair-LBF) on suur raamatute kirjastajate mess, mida peetakse igal aastal, tavaliselt aprillis Londonis, Inglismaal. Londoni raamatumess on globaalne turg õigusteemalisteks läbirääkimisteks ning sisu müümiseks ja levitamiseks trüki-, heli-, tele-, filmi- ja digitaalkanalite kaudu. 50. Londoni raamatumess toimub 2020. aastal.

1971. aastal korraldas Lionel Leventhal raamatukoguhoidjate erialase näituse, kus 22 eksponenti näitasid raamatuid. Seejärel, nüüd koos äripartneri, Clive Bingleyga, ürituse ulatus ja mõju kasvas ning hakati hõlmama suuremaid ja üldisemaid kirjastajaid. 1975. aastal ilmusid LBF algustähed, kui messi nimeks sai SPEX'75: Londoni raamatumess. 1977. aastaks oli SPEX välja jäetud ja sündis pealkiri Londoni raamatumess.

Kuni 2006. aastani oli Londoni raamatumess toimunud Olümpia messikeskuses, kuid see kolis sel aastal Londoni Docklandi näitustekeskusesse ExCeL. Seoses osalejate üldiselt ebasoodsa tagasisidega uue asukoha kohta, näiteks transpordiühenduste või asukoha infrastruktuuri ebamugavuste, aga ka muude näituste ja nende eksitavate külastajate sekkumise tõttu naasis raamatumess Lääne-Londonisse 2007. aastal ja toimus Earls Courti messikeskuses 16. – 18. aprillini. Igal aastal on alates 2007. aastast Earls Courti messikeskuses toimunud Londoni raamatumess. Alates 2015. aastast tuli LBF aga veel ühe korra tagasi ja toimus Londonis Olümpias 14. – 16. Aprillil 2015 Londoni raamatu- ja ekraaninädala raames. Pärast 43. raamatumessi õnnestumist jäi 2016. aastal Londoni raamatumess Olümpia messikeskusesse.

Londoni raamatumess on aastatega kasvanud ja osakaalu kasvatanud ning seda peetakse Frankfurdi raamatumessi järel teisel kohal olevaks, kui "mekat Euroopa kirjastajatele, raamatumüüjatele, õiguste esindajatele ja meediatrendi jälgijatele".

Aasta raamatupood[muuda | muuda lähteteksti]

"Aasta raamatupoe“ auhinna annab Londoni raamatumess koostöös UK Kirjastajate Assotsiatsiooniga välja viiendat korda ning see on üks 15-st ülemaailmsest kirjastajaid esindavast ja tutvustavast kategooriast. Korraldajate sõnul on auhinna eesmärgiks näidata, et tänapäevased raamatupoed pole mitte ainult uute raamatute tutvustamise kohad, vaid teadvustavad ka inimestele, et maailmas on juba ka olemas hästi palju raamatuid, mis väärivad lugemist.

Rahva Raamat on antud konkursil ära märgitud olnud, kui Viru Keskuses asuv Rahva Raamatu kauplus jõudis 2016. aastal 4 parima hulka. Maailma parim raamatukauplus tänavusel 2020. aasta Londoni raamatumessil selgub 10. märtsil. Vanalinna Rahva Raamat jõudis kolme parima raamatupoe nominentide sekka, kus on veel tänavused maailma parimad raamatukaupluste nominendid Uus-Meremaa raamatupood Unity Books ja Jeemeni raamatupood Yemen Bookstore.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]