Liht-randpung

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Liht-randpung

Liht-randpung (Samolus valerandi) on nurmenukuliste sugukonda kuuluv taimeliik.[1][2] See on ainuke Euroopas looduslikult levinud randpunga perekonda kuuluv liik.

Ta on Eestis arvatud II kaitsekategooriasse (seisuga 2012).

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Liht-randpung on 10–40 cm kõrgune paljas rohttaim püstise, vahel veidi haruneva varrega. Lehed on terveservalised ja tömbitipulised, alusel ahenevad, kergelt lihakad. Õied väikesed, valged, tipmistes kobarõisikutes, 5–9 mm pikkustel raagudel. Õiekroon on umbes 3 mm pikkune. Kupar on kerajas ja tupest veidi lühem, paljuseemneline. Õitseb juunist augustini.[3]

Levik[muuda | muuda lähteteksti]

Maailmas on liht-randpung levinud peaaegu kosmopoliitselt ehk kõikjal. Eestis jõuab oma areaali põhjapiirile ning on meil levinud Saaremaal ja Väinamere rannikul. Mandril on nüüdisajal teada vaid leiukoht Puhtulaiul, varem leitud ka Tõstamaa ja Varbla rannikult (leiukohad on praeguseks muutunud liigile sobimatuks).[4] Eestis harva.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Crusio W.E. (1982). "Het geslacht Samolus L.". Communications of the Dutch Waterplant Society (hollandi keeles) 2: 13–25. 
  2. Crusio W.E. (1984). "Notes on the genus Samolus L. (Primulaceae)". Communications of the Dutch Waterplant Society (inglise keeles) 6: 13–16. 
  3. Kuusk, Vilma (1971). Eesti NSV floora 8. kd. Tallinn: Valgus. Lk 506. 
  4. "Samolus valerandi – liht-randpung". Eesti taimede uue levikuatlase tööversioon, 2019.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]