Lewis Henry Morgan

Allikas: Vikipeedia

Lewis Henry Morgan (21. november 181817. detsember 1881) oli ameerika antropoloog, kelle põhiliseks uurimisteemaks loetakse sugulussüsteeme. Kuulsaks sai ka tema kirjeldus irokeeside kultuurist ja ühiskonnast.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Lewis Henry Morgan kasvas üles New Yorgi lähedal, cayuga rahva territooriumil. Morgan õppis juurat, kuid majandusliku madalseisu tõttu Ameerika Ühendriikides ei suutnud end sellega ära elatada. Morgani esimeseks uurimiskireks oli Vana-Kreeka ühiskond ja ajalugu ning erialase töö puudusel pidas ta sel teemal loenguid. Samuti kirjutas Morgan USA ja Vana-Kreeka ühiskonna seostest esseid. 1841. aastal lõi Morgan koos sõpradega seltsi, mis tema mõjutusel hakkas hiljem tegelema Ameerika põlisrahvaste, eelkõige irokeeside uurimisega. Morgan asus irokeese lähemalt uurima ning läks nende sekka elama.

1851. abiellus Morgan oma nõo Mary Elizabeth Steele'iga ning samal aastal avaldas ka oma irokeesi-uuringute põhjal raamatu "League of Ho-de-no-sau-nee or Iroqyuois". Morgani abielu oli lähedase sugulussuhte tõttu teatud määral kõmuline, kuid püsis Morgani surmani. Paaril oli kolm last: poeg Lemuel ning tütred Mary Elisabeth ja Helen King.

Uurimus irokeeside kohta[muuda | muuda lähteteksti]

Morgani esikteos "League of Ho-de-no-sau-nee or Iroqyuois" (1851) oli holistlik lähenemine irokeeside ühiskonnale. Tegu on väga põhjaliku kirjeldusega, kus analüüsi vähem. Teos uuris eelkõige irokeeside põlvnemist ja põlvnemisseadusi. Morgani tähelepanu köitis see, et irokeesi keeles on käibel sama termin isa ja isa venna ning ema ja ema õe kohta. Morgan üritas teoses mõista loogikat, mille järgi ühiskonnas sugulustermineid luuakse ja kasutatakse.

Klassifikatoorne ja deskriptiivne sugulusterminoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Morgan väitis, et sugulussüsteemis on alles vanimad mõtted inimese olemusest, samuti üritas ta vastavalt sugulustermineile ühiskondi liigitada. Otsis seoseid sugulusterminoloogia, tehnoloogilise arengu ja ühiskonna ülesehituse vahel. Morgani käsitluse kohaselt on kahte tüüpi sugulusterminoloogiat, mida eri ühiskonnad sugulussüsteemide kirjeldamiseks kasutavad:

  • klassifikatoorne sugulusterminoloogia – viitab suhtetüübile, aga ei erista inimesi (isa, isa vend sama nimetusega);
  • deskriptiive sugulusterminoloogia – lineaarsed (eelnevad, jätkuvad) ja kollateraalsed (samaaegsed, õed-vennad, nõod) suhted.

Morgani arvates on suguluse uurimise kaudu võimalik nn primitiivseid ühiskondi kõige efektiivsemalt uurida, kuna ühiskond on läbi perekonna korraldatud. Suguluse uurimisel mõistame kogu uuritavat ühiskonda. Sugulusterminoloogia muutub Morgani väitel väga aeglaselt, kuna ühiskond kasutab neile eelnenud ühiskonnakorra sugulusterminoloogiat.

Evolutsionistlik lähenemine ühiskonnale[muuda | muuda lähteteksti]

1877. aastal andis Morgan välja teose "Ancient Society", mis esindab evolutsionistlikku lähenemist antropoloogias. Morgan väidab, et inimkond on alustanud primitiivsematest vormidest ning mida enam on kogunenud teadmisi, seda keerukamaks on ühiskond muutunud. Selle käsitluse põhiselt arvatakse, et eri ühiskonnad eri paikades esindavad progressiskaala eri arenguastmeid.

Morgan esitleb oma teoses teooriat kolmest evolutsioonifaasist:

  1. metslus – kütid-korilased
  2. barbaarsus – põllupidajad
  3. tsivilisatsioon – riigid ja linnad

"Ancient Society" mõjutas suuresti teiste hulgas Karl Marxi ja Friedrich Engelsit.