Levon Ter-Petrosjan

Allikas: Vikipeedia
Levon Ter-Petrosjan

Levon Ter-Petrosjan (armeenia: Լևոն Տեր-Պետրոսյան; sündinud 9. jaanuaril 1945 Ḩalabis Süürias) on Armeenia poliitik ja riigitegelane. Ter-Petrosjan oli Armeenia president aastatel 19911998.

Ter-Petrosjan sündis Armeenia genotsiidi eest Süüriasse pagenute perekonnas. Tagasi Armeeniasse kolis pere 1946. aastal.

Levon Ter-Petrosjan õppis Jerevani Riiklikus Ülikoolis ja Leningradi Riiklikus Ülikoolis orientalistikat ja kaitses viimases 1987. aastal doktorikraadi.

10. detsembrist 1988 kuni 31. märtsini 1989 viibis Ter-Petrosjan vangistuses, kuna osales Karabahhi komitees. Samal aastal valiti ta Pan-Armeenia Rahvusliku Liikumise juhatusse (sai hiljem selle esimeheks) ja Armeenia NSV Ülemnõukokku. 1990. aastal valiti Ter-Petrosjan Armeenia Vabariigi Ülemnõukogu esimeheks.

1991. aasta septembris valiti ta ülekaalukalt Armeenia esimeseks presidendiks. Ter-Petrosjani presidendiaega jääb võidukas sõda Mägi-Karabahhis, kuid ka suur majanduslik kitsikus. 1994. aastal keelustas ta suurimaks opositsiooniparteiks kerkinud Dašnaktshuthjuni.

1996. aastal valiti Ter-Petrosjan taas presidendiks, kuid seekord tabasid teda süüdistused valimiste võltsimises, aga ka majandushädade põhjustamises. Ter-Petrosjani ebapopulaarsusele aitas kaasa see, et ta oli asunud toetama lepituspoliitikat Aserbaidžaaniga, eeldades, et sõjas lüüa saanud Aserbaidžaan läheb aastatega aina tugevamaks. Karabahhiast pärit peaministri Robert Kotšarjani juhitud jäiga liini toetajad sundisid Ter-Petrosjani 1998. aastal ametist lahkuma.

Ter-Petrosjan tõmbus aastateks tagasi, pühendudes teadustööle.

2007. aasta lõpul teatas ta aga, et kandideerib 2008. aasta presidendivalimistel president Kotšarjani leeri kuuluva, tol ajal peaministriametit pidanud Serž Sargsjani vastu. Ter-Petrosjan tõusis populaarseimaks opositsioonikandidaadiks. Kampaaniat saatsid rängad vastastikused süüdistused.

19. veebruaril 2008 toimunud valimised võitis ametlikel andmetel esimeses voorus Serž Sargsjan, kogudes enam kui 50% häältest. Ter-Petrosjan, kes ametlikult sai 21% häältest, kuulutas valimised võltsituks ja ennast võitjaks. Opositsiooni protestimeeleavaldused kestsid 1. märtsini, mil protestijate laager jõuga laiali aeti. Hukkus 8 inimest, kuulutati välja erakorraline olukord, Ter-Petrosjan palus rahval laiali minna ning suleti koduaresti.

Ter-Petrosjan on teatanud kavatsusest kandideerida 2009. aasta kohalikel valimistel Jerevani linnapeaks (linnapeaks nimetatakse enim hääli saanud nimekirja esinumber).