Leszek Kołakowski

Allikas: Vikipeedia
2007.10.23. -Leszek Kolakowski Foto Mariusz Kubik.jpg

Leszek Kołakowski (23. oktoober 1927 Radom17. juuli 2009 Oxford) oli poola filosoof ja publitsist, Varssavi ja Oxfordi ülikooli professor.. Ta sai tuntuks marksismi kriitikuna oma kolmeköitelise teosega "Marksismi põhivoolud" ja mitmesuguseid valdkondi käsitlevate publikatsioonidega.

Kołakowski õppis pärast Teist maailmasõda filosoofiat Łódźi ülikoolis ja kaitses 1953 doktorikraadi Varssavi ülikoolis väitekirjaga Baruch Spinozast, milles ta käsitles Spinoza mõtteid marksistlikust vaatepunktist.[1] Peagi pettus ta aga nõukogude marksismis ning võttis omaks "revisjonistlikud", marksismi humanistlikku tõlgendust pooldavad vaated. 1956. aasta "Poola sula" järel avaldas Kołakowski anakirjas Nowa Kultura neljaosalise marksismi-leninismi dogmasid, sealhulgas ajaloolist determinismi kritiseeriva artikli. 1966. aastal Varssavi ülikoolis "Poola sula" kümnendale aastapäevale pühendatud loengu järel heideti Kołakowski Poola Ühendatud Töölisparteist välja. Aastal 1968. aastal oli ta sunnitud emigreeruma.

Marksismis pettunud Kołakowski jõudis järeldusele, et stalinistliku totalitarismi julmus ei olnud mitte kõrvalekalle, vaid marksismi loogiline lõpptulemus. Hilisemas loomingus keskendus ta järjest enam teoloogiliste eelduste rollile Lääne filosoofias.

Autasud ja tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Teoseid[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Horror metaphysicus", Tallinn, Valgus, 2000.
  • "Religioon: kui Jumalat ei ole olemas. Jumalast, kuradist, patust ja nn. religioonifilosoofia teistest muredest", Tallinn, Vagabund, 2004. Tõlkinud Joel Sang.
  • "Miniloengud maksiprobleemidest", Laiuse, Hendrik Lindepuu Kirjastus, 2007. Tõlkinud Hendrik Lindepuu.