Leping Eesti Demokraatliku Vabariigi ja Ukraina Sotsialistliku Nõukogude Vabariigi vahel

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Leping Eesti Demokraatliku Vabariigi ja Ukraina Sotsialistliku Nõukogude Vabariigi vahel on 25. novembril 1921 Moskvas Eesti ja Ukraina NSV vahel sõlmitud leping.

Kuna Ukraina oli Nõukogude Liidu asutamiseni formaalselt sõltumatu sotsialistlik nõukogude vabariik, ei laienenud temale Tartu rahuleping ja temaga tuli peamiselt opteerumisküsimuste lahendamiseks sõlmida eraldi kokkulepe.

Leping koosneb 18 artiklist ja on koostatud eesti, ukraina ja vene keeles. Lepingule kirjutasid alla Tõnis Vares, Ferdinand Vellner ja Juri Kotsjubinski.

Lepingu I artikli järgi lepinguosalised, loodud oma rahvaste tahtmisel, tunnustavad ilmtingimata teineteist iseseisvaks ja suveräänseks riigiks.

Ukraina NSV lipp 1919–1929
Ukraina NSV vapp 1919–1929

IV artikli järgi kumbki lepinguosalistest kohustub teise poole lippu ja vappi, kui sõprusriigi embleemi, tunnustama ja neist lugu pidama.

Lepingu juurde kuulub samal päeval sõlmitud Kokkulepe Eesti Demokraatliku Vabariigi ja Ukraina Nõukogude Sotsialistliku Nõukogude Vabariigi vahel kodakondsuse opteerimise korra kohta.

Leping ratifitseeriti Riigikogu poolt 16. detsembril 1921 ja avaldati Riigi Teatajas (RT 1922, 9/10, 6).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]