Lemmy Kilmister

Allikas: Vikipeedia
Lemmy Kilmister 2006. aastal

Lemmy Kilmister, ka Lemmy (sünninimi Ian Fraiser Kilmister; 24. detsember 194528. detsember 2015) oli inglise laulja ja basskitarrist, kes oli peamiselt tuntud hard rock'i (või heavy metal'i) bändi Motörhead asutaja, bassimängija ja lauljana.

Kilmister sündis Burslemis (Staffordshire's) ja kasvas üles Põhja-Walesis. 1960. aastatel tegutses ta mitmetes rokkgruppides, neist silmapaistvaim oli The Rockin' Vickers. 1971. aastal sai temast ansambli Hawkwind liige, kuid 1975. aastal vallandati ta sealt. Seejärel moodustas ta uue bändi, kus ta oli nii bassimängija kui ka laulja. Esialgu kandis see nime Bastard, kuid nimetati peagi ümber Motörheadiks. Bänd saavutas suhteliselt kiiresti kuulsuse, tuntuim on Motörheadi 1980. aasta lugu "Ace of Spades". Motörhead mõjutas eriti 1980. aastate heavy metal'i ansambleid ning on jäänud üheks mõjukaimaks briti rock-bändiks. Lemmy juhitud Motörhead andis välja 23 stuudioalbumit ning lõpetas viimase kontsertturnee 2015. aasta detsembri alguses, vaid paar nädalat enne Lemmy surma.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Noorus[muuda | muuda lähteteksti]

Ian Fraiser Kilmister sündis Stoke-on-Trenti linna Burslemi piirkonnas. Kui ta oli kolmekuune, lahkus tema isa perekonna juurest ning kui Lemmy oli 10-aastane, siis abiellus tema ema jalgpallur George Willisega (1926–2011) ning perekond kolis seejärel Põhja-Walesi, kus Ian sai endale ka hüüdnime Lemmy. Teismelisena huvitus Lemmy rokkmuusikast, eriti The Beatles'ist, samuti hakkas ta mängima elektrikitarri. 1960. aastate alguses kolis ta Stockporti, kus ta osales kitarristina mitmes rokkansamblis.

Muusikukarjäär kuni Motörheadini[muuda | muuda lähteteksti]

1965. aastal ühines Lemmy ansambliga The Rockin' Vickers, mis andis välja mitu singlit ning oli kontsertturneedel ka Euroopas. 1967. aastal läks bänd aga laiali ning Lemmy kolis Londonisse. Seejärel sai ta tööd Jimi Hendrixi bändi The Jimi Hendrix Experience transamehena. 1968. aastal ühines ta bändiga Sam Gopal ning 1969. aastal ansambliga Opal Butterfly, kuid ka selles osalemine jäi lühiajaliseks, kuna ansambel läks peagi laiali.

1971. aastal ühines Lemmy ansambliga Hawkwind, kus ta hakkas kitarri asemel mängima bassi, olles ühtlasi ka laulja. Kuna ta mängis basskitarri suures osas samamoodi, nagu ta oli mänginud kitarri, sai temast väga omapärase mängustiiliga bassimängija. Hawkwind saavutas nii Suurbritannias kui ka väljaspool seda teatavat edu, kuid 1975. aastal Lemmy vallandati, kuna ta jäi USA ja Kanada piiril vahele amfetamiini omamisega.

Motörhead[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast Hawkwindist lahkumist moodustas Lemmy uue bändi, mille nimeks sai Bastard. Kuna aga tema mänedžer leidis, et sellise nimega ansamblil pole võimalik edetabelitesse pääseda, muutis Lemmy selle nime peagi Motörheadiks – viimase loo järgi, mille ta Hawkwindile kirjutas. Motörheadist käis läbi mitmeid kitarriste ja trummareid, esimene suurem edu saavutati koosseisus Lemmy (bass ja vokaal), Eddie Clarke (kitarr) ja Phil Taylor (trummid). Alates 1995. aastast moodustasid Motörheadi Lemmy, Phil Campbell (kitarr) ja Mikkey Dee (trummid). Kuigi Motörhead mõjutas väga oluliselt heavy metal'it ja eriti New Wave of British Heavy Metalit, ei pidanud Lemmy oma ansamblit kunagi metal-bändiks, vaid väitis alati, et see mängib rock'n'rolli.

Motörheadi ja Lemmy viimane kontsert oli 2015. aasta 11. detsembril Berliinis.

Motörheadi-väline tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Lisaks Motörheadile oli Lemmy mitmete teiste bändide külalisesineja ning kirjutas Ozzy Osbourne'i 1991. aasta albumi "No More Tears" mitme laulu sõnad, sealjuures ka "Hellraiser"'i, mille hiljem avaldas singlina ka Motörhead, ning "Mama, I'm Coming Home". Lemmy väitis hiljem, et Ozzy albumilt saadav tulu ületas kõik tema sissetulekud Motörheadiga.

Lemmy osales ka mitmetes filmides, enamasti kõrvalosatäitjana. 2010. aastal valmis tema elust ja tegevusest rääkiv film "Lemmy".

1990. aastast elas Lemmy Los Angeleses.

Alkohol ja narkootikumid[muuda | muuda lähteteksti]

Lemmy oli tuntud alkoholi tarbija, kuni 2013. aastani jõi ta väidetavalt ühe pudeli Jack Daniel'si viskit päevas, seejärel pidi ta sellest tervislikel põhjustel loobuma. Hawkwindi ajal oli Lemmy peamiseks tarbitud narkootikumiks amfetamiin. Ka Motörheadi nimi tähendab slängis amfetamiinikasutajat.

Surm[muuda | muuda lähteteksti]

2015. aasta 26. detsembril tuvastati Lemmy Kilmisteril pahaloomuline kasvaja ning 28. detsembril suri ta oma kodus, 4 päeva pärast oma 70. sünnipäeva.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Lemmy, Motörhead frontman, dies at 70" (inglise keeles). theguardian.com. 29. detsember 2015. Vaadatud 29. detsembril 2015. 

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]