Lemmy Kilmister

Allikas: Vikipeedia
Lemmy Kilmister 2006. aastal

Lemmy Kilmister, ka Lemmy (sünninimi Ian Fraser Kilmister; kasuisa järgi ka Ian Fraser Willis; 24. detsember 1945 Burslem, Stoke-on-Trent, Staffordshire, Inglismaa, Ühendkuningriik28. detsember 2015 Los Angeles, California, USA), oli inglise laulja ja basskitarrist, kes oli peamiselt tuntud hard rock'i (või heavy metal'i) bändi Motörhead asutaja, bassimängija ja lauljana.

Kilmister sündis Burslemis (Staffordshire'is) ja kasvas üles Põhja-Walesis. 1960. aastatel tegutses ta mitmes rokkansamblis, millest silmapaistvaim oli The Rockin' Vickers. 1971. aastal sai temast ansambli Hawkwind liige, kuid 1975. aastal vallandati ta sealt. Seejärel moodustas ta uue bändi, kus ta oli nii bassimängija kui ka laulja. Esialgu kandis see nime Bastard, kuid nimetati peagi ümber Motörheadiks. Bänd saavutas suhteliselt kiiresti kuulsuse, tuntuim on Motörheadi 1980. aasta lugu "Ace of Spades". Motörhead mõjutas eriti 1980. aastate heavy metal'i ansambleid ning on jäänud üheks mõjukaimaks briti rokkansambliks. Lemmy juhitud Motörhead andis välja 23 stuudioalbumit ning lõpetas viimase kontserditurnee 2015. aasta detsembri alguses, vaid paar nädalat enne Lemmy surma.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Noorus[muuda | muuda lähteteksti]

Ian Fraser Kilmister sündis Stoke-on-Trenti linna Burslemi piirkonnas. Kui ta oli kolmekuune, lahkus tema isa perekonna juurest ning kui Lemmy oli 10-aastane, siis abiellus tema ema jalgpallur George Willisega (1926–2011) ning perekond kolis seejärel Põhja-Walesi, kus Ian sai hüüdnime Lemmy. Teismelisena huvitus Lemmy rokkmuusikast, eriti The Beatlesist, samuti hakkas ta mängima elektrikitarri. 1960. aastate alguses kolis ta Stockporti, kus ta osales kitarristina mitmes rokkansamblis.

Muusikukarjäär kuni Motörheadini[muuda | muuda lähteteksti]

1965. aastal liitus Lemmy ansambliga The Rockin' Vickers, mis andis välja mitu singlit ning oli kontserditurneedel ka Euroopas. 1967. aastal läks bänd aga laiali ning Lemmy kolis Londonisse. Seejärel sai ta tööd Jimi Hendrixi bändi The Jimi Hendrix Experience transamehena. 1968. aastal liitus ta bändiga Sam Gopal ja 1969. aastal ansambliga Opal Butterfly, kuid ka selles osalemine jäi lühiajaliseks, kuna ansambel läks peagi laiali.

1971. aastal liitus Lemmy ansambliga Hawkwind, kus ta hakkas soolokitarri asemel mängima bassi, olles ühtlasi ka laulja. Kuna ta mängis basskitarri suures osas samamoodi, nagu ta oli mänginud soolokitarri, sai temast väga omapärase mängustiiliga bassimängija. Hawkwind saavutas nii Suurbritannias kui ka väljaspool seda teatavat edu, kuid 1975. aastal Lemmy vallandati, kuna ta jäi USA ja Kanada piiril vahele amfetamiini omamisega.

Motörhead[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast Hawkwindist lahkumist moodustas Lemmy uue bändi, mille nimeks sai Bastard. Kuna aga tema mänedžer leidis, et sellise nimega ansamblil pole võimalik edetabelitesse pääseda, muutis Lemmy selle nime peagi Motörheadiks – viimase loo järgi, mille ta Hawkwindile kirjutas. Motörheadist käis läbi mitmeid kitarriste ja trummareid, esimene suurem edu saavutati koosseisus Lemmy (bass ja vokaal), Eddie Clarke (kitarr) ja Phil Taylor (trummid). Alates 1995. aastast moodustasid Motörheadi Lemmy, Phil Campbell (kitarr) ja Mikkey Dee (trummid). Kuigi Motörhead mõjutas väga oluliselt heavy metal'it ja eriti uue laine Briti heavy metal'it, ei pidanud Lemmy oma ansamblit kunagi metal-bändiks, vaid väitis alati, et see mängib rock'n'roll'i.

Motörheadi ja Lemmy viimane kontsert oli 2015. aasta 11. detsembril Berliinis.

Motörheadi-väline tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Lisaks Motörheadile oli Lemmy mitmete teiste bändide külalisesineja ning kirjutas Ozzy Osbourne'i 1991. aasta albumi "No More Tears" mitme laulu sõnad, sealjuures ka "Hellraiser"'i, mille hiljem avaldas singlina ka Motörhead, ning "Mama, I'm Coming Home". Lemmy väitis hiljem, et Ozzy albumilt saadav tulu ületas kõik tema sissetulekud Motörheadiga.

Lemmy osales ka mitmes filmis, enamasti kõrvalosatäitjana. 2010. aastal valmis tema elust ja tegevusest rääkiv film "Lemmy".

1990. aastast elas Lemmy Los Angeleses.

Alkohol ja narkootikumid[muuda | muuda lähteteksti]

Lemmy oli tuntud alkoholi tarbija, kuni 2013. aastani jõi ta väidetavalt ühe pudeli Jack Daniel'si viskit päevas, seejärel pidi ta sellest terviseprobleemide tõttu loobuma. Hawkwindi ajal oli Lemmy peamiseks tarbitud narkootikumiks amfetamiin. Ka Motörheadi nimi tähendab slängis amfetamiinikasutajat.

Surm[muuda | muuda lähteteksti]

Lemmy haud Forest Lawnis Hollywood Hillsis

26. detsembril 2015 leiti Lemmy Kilmisteril pahaloomuline kasvaja ning 28. detsembril suri ta oma kodus, 4 päeva pärast oma 70. sünnipäeva.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Lemmy, Motörhead frontman, dies at 70" (inglise). theguardian.com. 29. detsember 2015. Vaadatud 29. detsembril 2015.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]