Lembit Krumm

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Lembit Krumm (20. juuli 1928 Kuressaare13. detsember 2016)[1] oli eesti tehnikateadlane, Eesti Teaduste Akadeemia liige. Eesti ooperilaulja Hendrik Krummi vend.

1947 lõpetas ta Saaremaa Keskkooli ning 1952 Tallinna Polütehnilise Instituudi. Aastatel 1953–1955 oli ta aspirantuuris Tomski Polütehnilises Instituudis. 1956. a kaitses ta tehnikakandidaadi kraadi ning 1979. a tehnikadoktori kraadi. 1987. aastal valiti Lembit Krumm Eesti Teaduste Akadeemia liikmeks.

Teadustegevus algas aastatel 1952–1959 TPI-s, Tomski Polütehnilises Instituudis ja ENSV Rahvamajandusnõukogu Elektrotehnika Instituudis, kus jõudis dotsendi kt ja laboratooriumi juhataja kohale. 1959–1962 töötas Lembit Krumm Novosibirskis NSVL TA Siberi osakonna Transpordienergeetika Instituudis ning 1962–1976 Irkutskis NSVL TA Siberi osakonna Siberi Energeetika Instituudis laboratooriumi juhatajana. Seejärel kuni aastani 1990 oli ta NSVL TA Siberi osakonna juhataja, töötades aastast 1981 ühtlasi ka Eesti TA Termofüüsika ja Elektrofüüsika Instituudis (hiljem Eesti TA Energeetika Instituut) osakonnajuhatajana ning tegeledes Siberis loodud potentsiaali ületoomisega Baltikumi ja eriti Eestisse.

Lembit Krummi teadustöö olulisim aspekt on olnud alusepanemine elektroenergeetiliste süsteemide kompleksse optimaalse juhtimise teooriale ja meetoditele, vastava koolkonna loomine ja uurimissuuna juhendamine ning koordineerimine endises NSV Liidus sealsete TAde kaudu. Ta on uurinud suurte energiasüsteemide funktsioneerimist ja rahvusvahelise teaduslik-tehnilise koostöö probleeme. Pärast Balti riikide taasiseseisvumist on Lembit Krumm nimetatud teooriat edasi arendanud turumajanduse tingimustes. Aastast 1996 on ta Balti Energeetika Süsteemuuringute Assotsiatsiooni president ja tema teadustulemusi on rakendatud Balti elektrisüsteemide ühenduse Baltija optimaalses juhtimises suurte häirete tingimustes, samuti Balti energiasüsteemi ning Venemaa ja Valgevene energiasüsteemide koostöö korraldamisel.

Lembit Krumm on avaldanud enam kui 200 teaduspublikatsiooni, sh 15 monograafiat. Ta on juhendanud üle 20 kandidaadiväitekirja.

1966. a sai Lembit Krumm NSVL TA G. M. Kržižanovski nimelise preemia ja 1986. a NSV Liidu riikliku preemia.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]