Lavašš

Allikas: Vikipeedia
Erinevat sorti lavašš Jerevani turul

Lavašš (armeenia լավաշ) on Armeenia päritolu lame leib.[1]Armeenia köögi põhitoiduaine. Lavašitaolist nisujahust leiba tuntakse ka Vahemere idapoolsetes regioonides, Iraanis ja teisteski Kaukaasia riikides.

Vormid[muuda | muuda lähteteksti]

Lavaššid võivad olla õhukesed ja pehmed ning õhukesed ja krõbedad. Mõnikord on müügil ka õhukese pätsi kujuline, samuti lavaši nime kandev leib, kuid kõik alljärgnev käib just õhukese lavaši kohta.

Eestis müüakse paljudes suuremates toidupoodides ka leivatööstuste poolt valmistatud lavašši, riidetüki kombel kokkulapatuna, kilepakendis.

Koostisosad[muuda | muuda lähteteksti]

Lavaššitainas valmistatakse kergitusainest, nisujahust ja veest ning soovi korral lisatakse soola ja maitsetaimi.

Valmistamisest[muuda | muuda lähteteksti]

Lavaššitaina valmistamist alustatakse traditsiooniliselt leivajuuretise valmistamisest. Tänapäeval kasutatakse üha enam ka poest ostetud pärmi. Taina jaoks segatakse kas juuretis (ehk pärm), jahu ja kuum vesi ning sool ühtlaseks tainaks ning asetatakse sooja kohta kerkima. Kerkinud tainas tükeldatakse ja vormitakse 300 - 400 grammisteks kukliteks. Edasi rullitakse ning töödeldakse iga kukkel ükshaaval õhukeseks leivaks. Töötlemise järgselt asetatakse leivad maa sisse ehitatud ahju küpsema, mida traditsiooniliselt köeti kuivanud lehmasõnnikuga.

Küpsetamine[muuda | muuda lähteteksti]

Lavašši küpsetatakse maa sisse ehitatud saviahjus, mille nimeks on tannur. Niihästi nimetus, küpsetusahju ehitus, kui ka leiva tarbimine sarnanevad Põhja-India tandoori ja selles küpsetatavate leibadega.

Korraga küpsetatakse suured kogused lavašši. Värsked lavaššid on pehmed, kuid kuivavad õhu käes kiiresti krõbedaks. Krõbedad lavaššid on pika säilivusajaga ja tarvitamiseks ripsitakse neid veega ning kuumutatakse, selliselt muutuvad leivad jälle pehmeks.

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Lavašši süüakse nagu leiba, kuid lavašs võib täita ka söögiriista rolli, kui sellega ammutatakse sööginõust hautisi. Sageli keeratakse lavašš ümber vürtsikate toiduainete nende mugavamaks suhu toimetamiseks.

Lavašši kasutavad ka Armeenia Apostliku Kiriku kirikutegelased usulise sisuga seotud toimingutel ning traditsiooniselt ka abielu sõlmisel.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. [1], American Heritage® Dictionary of the English Language, Fourth Edition

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]