Lapmežciems

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Lapmežciemsi valla külast; samanimelise küla kohta Dundaga vallas vaata artiklit Lapmežciems (Dundaga vald)

Lapmežciems

Elanikke: 1305 (2020)[1]

Koordinaadid: 57° 0′ N, 23° 31′ E
Lapmežciems (Läti)
Lapmežciems

Lapmežciems on asula Lätis Engure piirkonnas, Lapmežciemsi valla halduskeskus. Lapmežciems asub Liivi lahe ja Kaņierise vahel merepinnast 4 meetri kõrgusel. Lapmežciems jääb piirkonna keskusest Smārdest 23 ning Riiast 48 kilomeetri kaugusele.

Küla kohale tekkis asustus II-III sajandil enne Kristust, tegemist on vanima Läänemere ääres asuva asustatud kohaga Läti aladel. Selle vana saksakeelne nimekuju oli Lappemezch. Vana kalurite küla on oma nime saanud ilmselt seal kasvanud suurte lehtpuude järgi. [2] Nõukogude perioodil oli küla kohaliku kalurikolhoosi Selga keskasulaks.

Kultuurimälestistest on riikliku kaitse all Siliņupe asulakoht ja Kaņierise linnamägi.[3] Kohaliku kaitse all on Lapmežciemsi väljak viie võrgukuuriga ja Paugase keskaegne kalmistu.[4]

Külas kasvab looduskaitsealune pärn ümbermõõduga 4,4 meetrit. Lapmežciems jääb Ķemeri rahvusparki.[5]

Külas asuvad põhikool, raamatukogu,[6] rahvamaja ja vallavalitsus. Seal asub ka koduloomuuseum. Külas asuvad Kalna iela, Jaunā iela, Lukstiņi, Lapmežciemsi ja Zivju fabrika bussipeatused.[7].

Aastal 2018 oli külas 1277 elanikku. Aastal 2020 oli elanikke 1305.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]