Lõikumatu ühend

Allikas: Vikipeedia
Kaks hulka A ja B, mis koosnevad polügonidest. All on nende lõikumatu ühend. Lõikumatus ühendis on nende peale kirjutatud hulkade nimed vastavalt sellele, millisest hulgast nad pärit on.
Kahe hulga lõikumatu ühend.

Matemaatikas on lõikumatu ühend kahe hulga ja vahel moodustatav ühend, sageli märgitud kui mis koosneb nende kahe hulga elementidest, ning elemendid on indekseeritud (ehk sildistatud) vastavalt sellele, millisest hulgast element pärineb. Seega, kui sama element on olemas nii hulgas kui ka , ilmub see lõikumatus ühendis kaks korda, kahe erineva sildi all.

Kahe hulga ja lõikumatu ühend on kirjutatud infiks kirjapildiga kui . Mõned autorid kasutavad alternatiivset kirjapilti or (ja vastavalt ja ).

Mõnikord kasutatakse kirjapilti

selleks, et märkida hulkade kogumi lõikumatut ühendit. Kahe hulga lõikumatu ühendi puhul kasutatakse ka kirjapilti . Neid kirjapilte kasutatakse viitamaks sellele, et ühe kogumi lõikumatu ühendi võimsus on selle kogumi hulkade kõigi võimsuste summa.

Näide[muuda | muuda lähteteksti]

Kui on ette antud hulgad ja on võimalik hulkade elemendid indekseerida vastavalt sellele, millisest hulgast elemendid pärinevad. Selleks moodustame järgmised hulgad:

kus teine element igas paaris vastab algse hulga alamindeksile. Lõikumatu ühendi saab siis arvutada nõnda:

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Lang, Serge (2004). Graduate Texts in Mathematics (inglise) (neljas, parandatud trükk). New York: Springer-Verlag. Lk 60. ISBN 978-0-387-95385-4.
  • Weisstein, Eric W. "Disjoint Union". mathworld.wolfram.com (inglise). Vaadatud 9. detsembril 2023.