Kuus olemasolu valdkonda

Allikas: Vikipeedia

Kuus olemasolu valdkonda või kuus olemise valda (sanskriti keeles ṣaḍgati ‘kuus minekut’; tiibeti keeles ’gro ba drug; hiina keeles 六道 liudao; jaapani keeles rokudō) on budistlikus kosmoloogias kuus sansaara valdkonda ihade olus.

Ihade olu on budistliku kosmoloogia järgi madalam kolmest olust; sellest kõrgemad on vormide olu ja vormitu olu[1] ja selles võidakse sündida kuude järgmisse olekusse:

Kolme esimest olekut peetakse headeks, sest virgumisteed on neis hõlpsam leida. Ainult inimesena sündinud võivad jõuda täieliku virgumise ehk budasuse ja nirvaanani ning sansaarast välja pääseda. Kolme viimast peetakse halbadeks olekuteks, sest neis on ränkade kannatuste tõttu väga raske asuda virgumisteele.

Mõnes vadžrajaana õpetuses on iga olek vastavuses ühe kindla domineeriva meeleplekiga: deevad uhkuse, inimesed iha, asurad kadeduse, preetad ahnuse, loomad teadmatuse ja põrguolendid vihaga.

Kuut olemasolu valdkonda kujutatakse olemiserattal.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Fischer-Schreiber, Ingrid, Franz-Karl Ehrhard, Michael S. Diener and Michael H. Kohn (trans.) (1991). The Shambhala Dictionary of Buddhism and Zen. Boston: Shambhala Publications. ISBN 0-87773-520-4.
Käesolevas artiklis on kasutatud "Ida mõtteloo leksikoni" materjale.