Kutsikas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Perekonnanime kohta vaata artiklit Kutsikas (perekonnanimi).

Siberi haski kutsikas

Kutsikas on koera mittetäiskasvanud isend. Tavaliselt nimetatakse kutsikateks kodukoera (eelkõige tõukoera) poegi sünnist 6–9 kuu vanuseni.[1]

Kutsikaks nimetatakse ka teiste koerlaste (rebase-, hundi-, šaakali- jt) ning mõnede teiste kiskjaliste (peamiselt suurte kaslaste noorloomi, kes füsioloogiliselt erinevad täiskasvanud isendeist (nt lõvikutsikad). Rannarahvas on aastasadu nimetanud kutsikateks ka hülgepoegi.

Noorlooma ja täiskasvanud isendi vanuseline piir on kokkuleppeline ja erineb ka liigiti.

Väljendit "kutsikas" on rohkelt kasutatud ka lastekirjanduses, koomiksites ja laulutekstides (tiigrikutsu, Pup of the Magic Dragon - lohe- või draakonikutsikas jm).

Enamikku koeri peetakse kutsikateks kuni kahe aasta vanuseks, kuigi mõne tõu puhul võib kutsikate käitumine varem lõppeda või kesta kauem.[2]

Noored kutsikad on vastuvõtlikud haigustele ja haigustele, mis võivad olla väga tõsised ja millest enamik on täielikult välditavad. Seetõttu on kutsikate vaktsineerimine nii oluline. Kuid kutsikate vaktsineerimine üksi kõiki haigusi ära ei hoia. Haiguste ennetamise võti on hoolas oma kutsika käitumise sümptomite jälgimine.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. JENNA STREGOWSKI. "How to Care for a Puppy".
  2. Dr. Gary Richter. "Puppy Training And Behavior: How To House Train A Puppy".