Kurkum

Allikas: Vikipeedia
Kurkumi pulber
Kollajuure risoom
Õitsev kollajuure taim

Kurkum on kollajuure perekonda kuuluvate taimeliikide lihavast risoomist saadav kollakas pulber, mis on väga levinud paljudes Aasia köökides.

Kurkumit on kasutatud juba tuhandeid aastaid. Euroopasse tõid selle Araabia kaupmehed. Kollajuure risoomi müükase harva toorena, tavaliselt on see eelnevat keedetud ja kuivatatult pulbriks jahvatatud. Väga tugeva aroomiga, kirbe vürts meenutab ingverit.

Kasutamine kulinaarias[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kurkum sisaldab eeterlikke õlisid ja kollast värvainet kurkumiini, mis on peaaegu identne india köögi peamises vürtsis safranis leiduva glükosiidiga. Kurkumit on nimetatud ka "india safraniks". Väljaspool india kööki kasutataksegi kurkumist safrani odava asendajana, mis annab toitudele meeldiva õrnkollase värvi. Eriti tähtis on see karrisegudes, mis peavad olema kindlat värvi. Kurkumit lisatakse mitmesugustele poodides müüdavatele segudele ka seepärast, et see talub hästi valgust ja isegi päikesepaistet ning muidu kaotaksid segud kaubandusliku välimuse. Samal põhjusel lisatakse kurkumist ka juustule, jogurtile, kartuli- ja maisikrõpsudele, küpsistele, salatitele ja margariinile.

India toitudes ja vähemal määral mujalgi Lõuna-Aasias kasutatakse kurkumit mitte üksnes värvainena, vaid täisväärtusliku maitseainena.

Kasutamine ravimina[muuda | redigeeri lähteteksti]

Hindustanis peetakse kurkumit ravimtaimeks, mis puhastab organismi. Näiteks Ajurvedas peetakse üleüldse maitseaineid ravimiteks ja Ajurveda asjatundjad soovitavad sageli maitseainetega haigusi ravida. Kurkumit soovitatakse ka sportlastele, kuna väidetavalt suurendab selle vürtsi tarbimine liigeste elastsust. Tänapäeva meditsiin pole seda seisukohta kinnitanud.

Hiina meditsiinis kasutatakse kurkumit luuvalu, menstuatsioonikrampide ja voolmete raviks. Samuti olevat kurkum kasulik köha, seedehäirete ja silmahaiguste korral.

Hiljutine uurimus tõestab, et kurkum on väga efektiivne depressiooni leevendaja. http://www.whydontyoutrythis.com/2013/07/study-turmeric-more-effective-than-prozac-at-treating-depression.html

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]