Kuremaa loss

Allikas: Vikipeedia
Kuremaa loss talvel 2012.
Kuremaa mõisa peahoone sügisel.

Kuremaa loss ehk Kuremaa mõisa peahoone on Kuremaal asuv klassitsistlikus stiilis Oettingenide perekonnale kuulunud mõisahoone.

Hoone ehitati aastail 1836–1843, kavandajaks Tartu arhitekt Emil Julius Strauss. Hoone sarnaneb väga ühe teise sama arhitekti poolt kavandatud mõisahoonega, nimelt Suure-Kõpu mõisa peahoonega. Algselt oli ehitise keskosa ja tiivad kahekorruselised ning neid ühendavad hooneosad on ühekorruselised, 1935. aastal ehitati kogu hoone kahekorruseliseks. 1986. aastal toimunud tulekahjus sai hoone tugevasti kannatada, seetõttu oldi sunnitud puitkonstruktsioonid lammutama. Ehitis taastati 1987. aastal.

Hoone riigistati 1919.

1921. aastal asutati seal Kuremaa Karjakasvatuse Kool. Samas hoones tegutsenud kool kandis hiljem veel nimetusi Kuremaa Zootehnikum, Kuremaa Loomakasvatustehnikum, Kuremaa Põllumajandustehnikum, Kuremaa Sovhoostehnikum ja Kuremaa Põllumajandustehnikum. 2004. aastal aga liideti Põllumajandustehnikum Luua Metsanduskooliga, koolitegevus Kuremaal lõppes ning 2005. aastal anti endise kooli varad Jõgeva valla omandusse.

Kuremaa lossituba[muuda | muuda lähteteksti]

Lossis on üks ruum kohandatud muuseumiks, kus tutvustatakse Kuremaa piirkonna ajalugu ja tänapäeva[1]. Enamik väljapanekutest on seotud Kuremaal antud põllumajandusliku haridusega[1].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]