Kultuurmustikas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kultuurmustikas on Vaccinium perekonda ja Ericaceae sugukonda kuuluv Põhja-Ameerikast pärit mitmeaastane lillakas-sinakate marjadega risttolmnev kultuurtaim. Erinevalt harilikust mustikast ei kasva kultuurmustikas Eestis looduslikult.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Märke esimestest kultuurmustikatest leidub juba 13000 aasta tagusestest aegadest. Aretus sai alguse 1893. aastal, kui Elizabeth White ja Frederick Coville lõid käed ning alustasid eksperimenteerimist. Aastaid hiljem, 1916. aastal, müüdi esimene ametlik saak. Üheksakümnendatel hakkas kultuurmustikas laialdasemalt levima [1]. Euroopasse jõudis kultuurmustikas 1930ndatel [2].

Kasvatamine[muuda | muuda lähteteksti]

Põõsas eelistab päikselist kasvukohta, mille optimaalne pH on vahemikus 3,5-4,8 [3]. Kultuurmustikat kasvatatakse Eestis turbapõldudel või tehislikel turbapeenardel. Lõuna-Eesti tuntuimad kultuurmustika kasvatajad on Marjasoo talu, Metsa talu ja Hiie talu. Maailma suurimad kasvatajad on aga USA ja Kanada [4].

Sordid[muuda | muuda lähteteksti]

Saadus[muuda | muuda lähteteksti]

Kultuurmustikas on väärtuslik vili, sisaldades endas väga vähe rasvu, kuid see-eest rohkelt kaaliumi, rauda, fosforit, C-vitamiini, PP-vitamiini ja B-vitamiini, samuti antotsüaniine ja antioksüdante. Suurema suhkru ja väiksema hapete sisalduse tõttu on kultuurmustikas harilikust mustikast magusam [6].

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Kultuurmustikaid tarbitakse nii värskena, külmutatuna, püreena, moosina, kuivatatuna, mahlana, kui ka veinina. [7]

Kasulikkus[muuda | muuda lähteteksti]

Kultuurmustikas sisalduv antotsüaniin annab marjale nii värvi kui kasulikkuse. Kultuurmustikad parandavad südametegevust, tugevdavad luid, alandavad vererõhku, aitavad kontrollida diabeeti ja isegi ennetada vähki. 100 grammis marjades on vaid 84kcal, 0g kolesterooli, 1,1g proteiini, 0.49g rasvasi, 21.45g süsivesikuid, 3.6g kiudaineid ja 14.74g suhkruid. Selle koguse söömisega saab kätte 65% päevasest vajalikust vitamiinikogusest [8].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]