Kullapalavik

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib sotsiaalsest nähtusest; filmi kohta vaata artiklit Kullapalavik (film).

Kullapalavik oli ja on aeg kui töölised koondusid erinevaist maailma paigust kindlale alale kus suuremas koguses kulda on leitud. Tihti on neist tekkinud uusasustused aladel kus varem inimasustus oli hõre või puudus, eriti paistis see silma Austraalias ja Põhja-Ameerikas.

Kuigi kulda on kaevandatud juba Rooma Impeeriumist saadik ja varemgi siis suurimad kaevandused jäid kullapalaviku perioodi 18 sajandi keskpaigast kuni 20 sajandi alguseni. Sel ajal võttis hoogu ka tööstusrevolutsioon mis oli kaevandustes kasutatava tehnoloogia ja uute tehniliste lahenduste kiireks arendajaks, kõik see omakorda kiirendas muude kaevandusega seotud harude nagu transport, logistika, rasketehnika jne arengut. Kullakaevandus ise-enesest ei olnud küll niivõrd tulus aga paljud vahendajad ja transpordi firmad teenisid hiigaslikke kasumeid kulla käitlemisega, selle tulemusena tekkisid esimesed tõelised tänapäeva mõistes miljonärid ja teatud regioonis monopol firmad.

Kuna maailma majandus ja rahandus on paljuski baseerunud kullal ja eriti on kulla indeks rohkem esile tõusnud madalamate majandus seisude ajal siis lühiajalised nn. "mini-kullapalavikud" tekivad ka sel ajal. Viimane taoline oli Kakamega kullapalavik ning 2008 masu järel mis viis kulla hinna rekodkõrgustesse on kullapalavikust rääkima hakatud ka Lõuna-Ameerikas.