Kristi Metusala

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Kristi Metusala on eesti disainer. Töötas aastatel 1965-1992 firmas Estoplast valgustidisainerina.[1]

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Lõpetanud 1962. aastal ERKI metallehistöö eriala.[2]

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Kirsti Metusala läks Estoplasti tööle 1965. aastal, mõni aasta pärast ERKI metallehistöö eriala lõpetamist. «Linnaks soovitas mind, sest me olime ühe eriala inimesed. Metallikunstnikul on kergem tegeleda konstruktsioonidega ja vormidega. Minu diplomitöö oligi nimelt vormidest. 1962. aastal, kui mina ERKI lõpetasin, ei olnud üldse disaini eriala, see loodi hiljem,» meenutab Metusala.

Disaineri looming on tugevalt seotud ENSV ettevõttega Estoplast, kus Metusalu oli kunstniku rollis 28 aastat. Peale ettevõtte algusaastaid, mil looming oli Lilian Linnaksi vastutusel, tõusis ettevõtte keskmesse Kirsti Metusala ja Laine Linnase looming. Lambikuplite kujunduses varieerusid eri suurusega kerad ja poolkerad, domineerisid puhtad erksad värvitoonid. Materjalidest kasutati valdavalt Estoplasti nimele kohaselt ja vääriliselt plastmassi ehk orgaanilist klaasi, mida kombineeriti metallist ja puidust detailidega. Samuti kasutati plastkilet, millest valmistatud kuplid kaeti kangaga.

«Tööstusdisain on meeskonnatöö. Tehases ei saa töötada sellised inimesed, kes tahavad olla individualistid või suure egoga kunstnikud. Suurtootmises saab enese mina palju hoope sellega, et sa tead, kuidas teha tahaksid, aga kõiki ideid ei saa alati ellu viia. Suurtootmine seab raamid…» meenutab Metusalu.Esto­plasti kunstnikna on Kirsti Metusala olnud tegev sadade valgustite projekteerimise juures, mille hulgas on näiteks vabariigi ülemnõukogu istungite saali töölaudadele kohtvalgustid, kosmonautide Meka ehk Tähelinna valgustid. Samuti leiab tema loomingut omaaegsete kuulsuste kui ka lihtrahva kodudest üle terve kunagise Nõukogude Liidu.

Kristi Metusala lõpetas töö Estoplastis 1992. aastal, 11 aastat enne ettevõtte tegevuse lõppu.[3]

Loomingust[muuda | muuda lähteteksti]

2016 - "Nobody expected there would be much discussion about it". Toimetanud ja kujundanud Ott Metusala, tõlkinud Ulla Väljaste ja Ott Metusala, eessõna: Kai Lobjakas, pildid: Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum.[4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]