Krista Fischer

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Krista Fischer 2021. aastal Arvamusfestivali teadusalal

Krista Fischer (sündinud 5. augustil 1970 [1]) on eesti matemaatik, Eesti Teaduste Akadeemia akadeemik.

Ta lõpetas 1988. aastal Paide 1. Keskkooli ja 1992. aastal Tartu Ülikooli matemaatikateaduskonna rakendusmatemaatikuna. 1994. aastal kaitses ta Limburgi Ülikoolis magistritööd biostatistika alal. 1999. aastal kaitses ta Tartu Ülikoolis matemaatilise statistika alal doktoriväitekirja "Structural Mean Models for Analyzing the Effect of Compliance in Clinical Trials".

Krista Fischer on töötanud 1994. aastast Tartu Ülikoolis: algul teaduri ja dotsendina, 2010. aastast vanemteadurina ning 2018. aastast professorina.

Tema teadustöö on seotud matemaatilise statistika ja biomeetriaga. Fischeri teadustöö põhisuunad on seotud biostatistika ning statistiliste meetodite rakendamisega epidemioloogias ja kliinilistes uuringutes. Näiteks aitab tema töö prognoosida täpsemalt haigusriske suuremates rahvarühmades.

Krista Fischeri töö on seotud tihedalt geneetikaga. Professori ja tema kolleegide koostatavad riskiskoorid aitavad inimese geenivariantide põhjal prognoosida tema riski haigestuda teatud haigustesse. Sellest lähtuvalt saab planeerida paremini ennetusmeetmeid ja sõeluuringuid. Samuti aitab Fischeri teadustöö paremini mõista, kuidas mõjutavad üldsuremust erinevad geneetilised ja ainevahetusega seotud biomarkerid.

Tema suuremad käimasolevad projektid on seotud masinõppe rakendamisega täppismeditsiini vallas ning Eesti inimeste enneaegse surmaga seostuvate geneetiliste ja epidemioloogiliste riskitegurite väljaselgitamisega.

Krista Fischeri juhendamisel on kaitsnud magistrikraadi 18 üliõpilast ja doktorikraadi 4 õppurit.

2. detsembril 2020 valis Eesti Teaduste Akadeemia üldkogu Krista Fischeri akadeemikuks matemaatika ja matemaatilise statistika valdkonnas.[2]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Päring inforegister.ee andmebaasis". Originaali arhiivikoopia seisuga 20. november 2018. Vaadatud 20. novembril 2018.
  2. Akadeemikuteks valiti Krista Fischer, Veiko Uri ja Elmo Nüganen, Novaator, 02.12.2020
  3. "Tartu Ülikooli aumärgi kavalerid". Tartu Ülikool. Vaadatud 9.12.2022.
  4. "Tartu Ülikooli medali kavalerid". Tartu Ülikool. Vaadatud 6.12.2022.
  5. "Teaduse populariseerimise elutööpreemia pälvis Andres Metspalu" ERR Novaator, 11. november 2022

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]