Krimmi eestlased

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib eestlaste kogukonnast Krimmis, ajalehe kohta vaata artiklit Krimmi eestlased (ajaleht).

Krimmis tegutseb kolm eesti kultuuriorganisatsiooni: Krimmi Eesti Kultuuriselts (asutatud 8. septembril 1997), Sevastopoli Eesti Kultuuriselts ja Eesti selts Krasnodarka külas. Oleksandrivka (venepäraselt Aleksandrovka) koolis on eesti klass.

1882. aastal ostis Johann Köler koos eesti asunikega Krimmis suure Kuntagani mõisa, sattus aga oma konsortsiumiga juba väljamaksete tegemisel rahalistesse raskustesse. Mõis läks mõne aasta pärast oksjonile ja müüdi võlgade katteks ostjaile[1].

Krimmis Zamruqi (ehk Rannaküla), praeguse Beregove (venepäraselt Beregovoje) küla postkontori seinal on mälestustahvel Eduard Vildele, kes 20. sajandi algul sealkandis oma romaani "Prohvet Maltsveti" jaoks materjali kogus.

Sevastopolis asub uputatud laevade monument, mille autor on eesti skulptor Amandus Adamson.

Pärast Krimmi okupeerimist Vene vägede poolt 2014. aasta kevadel, ei ole Eesti riigil olnud kontakti Krimmi eestlastega, sest poolsaar tunnustatakse endiselt Ukraina Vabariigi autonoomseks osaks. Enne okupeerimist oli Eesti ja Ukraina vahel olemas kokkuleppe eesti õpetaja saatmisest Aleksandrovka külakooli, aga praeguse Vene korra ajal pole seda olnud võimalik teostada. Samasugust lepingut ei kavatseta sõlmida Venemaaga. Samuti on kogu Eesti ja Krimmi vaheline arengukoostöö lõppenud. Eesti välisministeeriumi andmetel elas 2011. aastal Krimmis umbes 600 etnilist eestlast.[2]

Kunagised eesti külad Krimmis[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]