Korporatsioon Leola

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib korporatsioonist; raskejõustikuklubi kohta vaata artiklit Raskejõustikuklubi Leola


Korporatsioon Leola


Korporatsioon Leola lipp
Korporatsioon Leola lipp

Korporatsioon Leola vapp.gif
Korporatsioon Leola vapp


Asutatud: 16. oktoober 1920, Tallinn
Värvid: violett-kollane-valge

Lipukiri: truudus, tublidus, ausus
Liige: leolensis


Korporatsioon Leola (Korp! Leola, Üliõpilaskorporatsioon Leola) on 1920. aastal asutatud akadeemiline organisatsioon.

Korp! Leola alustas tegevust 16. oktoobril 1920. aastal esimese Tallinnas loodud üliõpilasorganisatsioonina ning esimese noores iseseisvas Eesti Vabariigis loodud korporatsioonina.

Korp! Leola tegevus Eestis taastati 1988. aastal.

Lipukiri: truudus, tublidus, ausus.

Deviis: Age quod agis.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Juba 1920. aasta sügissemestrist kujunes grupp üliõpilasi, kes pidas vajalikuks tihedamat liitumist. Põhimõtteliselt valitses grupis üksmeel, kuid organisatsiooni vormi suhtes tekkisid lahkhelid. Küsimus pandi hääletamisele. Enamus hääletas korporatsiooni poolt. Vähemus sellega ei nõustunud ja lahkus koosolekult. Korporatsiooni pooldav rühm võis asuda põhikirja koostama. Selles nähti eesmärkidena ette isamaa teenimist, rahvusliku vaimu süvendamist, iseloomu kujundamist, demokraatliku mõtteviisi arendamist ja vastastikust abistamist.

Alustada tuli tühjalt kohalt, sest Tallinnas puudusid üliõpilasorganisatsioonid. Värvide valikul konsulteeriti väljapaistvate kunstnikega. Valik langes Estonia teatri dekoraatori Eduard Polandi kavandile. Värvidele punakasviolett, kuldkollane ja valge anti tähendus: truudus, tublidus ja ausus. Deviisiks valiti age quod agis (tee mis teed, mille mõte on, et mida iganes sa teed, tee seda hästi[1]). Korporatsiooni nimeks pakuti kas Ridala, Leola, Varbola või Valjala. Leola kui Lembitu linnuse nimi vaimustas asutajaid, kellest enamik oli tulnud võidukast sõjast. Nii sai Liivimaa kroonikas märgitud Castrum Leola endale veel teise tähenduse.

Asutajaliikmed[muuda | muuda lähteteksti]

Asutajaliikmete mälestuseks on Korp! Leola värvitekli rosetil üheksa aasa ning vapil kujutatud müüris üheksa telliskivi.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. leola.ee

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]