Korporatsioon Fraternitas Rigensis

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Fraternitas Rigensis


Fraternitas Rigensise lipp
Fraternitas Rigensis lipp

Fraternitas Rigensise vapp
Fraternitas Rigensis vapp


Asutatud: 21. jaanuar 1823, Tartu
Värvid: sinine-punane-valge


Liige: frater rigensis


Korporatsioon Fraternitas Rigensis oli Tartus 1823. aastal asutatud baltisaksa üliõpilaskorporatsioon.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Landsmannschaft Fraternitas Rigensis moodustati 21. jaanuaril 1823 peamiselt liivimaalastest koosnevast, kuid algselt kõiki üliõpilasi ühendavast, Burschenschaftist, kui sealt olid lahkunud kura-, eesti- ja peamiselt Tartust pärit liivimaalased.

1826. aastal asutasid Fraternitas Rigensise nooremad liikmed taas Burschenschafti, mis kogus enda liikmeteks pea kuuendiku üliõpilaskonnast ja vastandas ennast Landsmannschaftidele. 1833. aastal sulges ülikool Burschenschafti, pärast sellele sarnase organisatsiooni revolutsioonilist tegevust Saksamaal.

1827 sõlmis Fraternitas Rigensis Estonia ja Livoniaga kartell-lepingu, millega 1832 ühines ka Curonia. 1832. aastat peetakse ka Chargiertenconvent asutamisajaks, mil võeti vastu salajane üldkommaan.

Fraternitas Rigensis oli 19201921 registreeritud Tartu Ülikooli juures, kuid asus 1921. aastal lõplikult Riiga. 28. oktoobril 1921 lubas ülikooli nõukogu kolmel Frat. Rigensise liikmel oma värve kanda ning kohustus mitte lubama sama värvikombinatsiooni kasutamist teistele üliõpilaskorganisatsioonidele.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]