Korintose stiil

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Korinose stiilis sambakapiteel

Korintose stiil oli kõige hilisem kolmest vanakreeka ehitusstiilist. Teised kaks olid joonia ja dooria stiil. Korintose stiil pärineb 5.4. sajandist eKr ja oli väga levinud hellenismiajal.

Stiili teke[muuda | muuda lähteteksti]

Korintose stiili tekke kohta käib legend arhitektist Kallimachosest, kellele olevat inspiratsiooni andnud ühe noore Korintose tütarlapse haual kasvav akantus.

Nimelt olevat tütarlapse ämm viinud tema hauale asjakesi, mida tütarlaps oli armastanud, ja nende paremaks säilimiseks need korviga katnud. Korv oli aga sattunud haual oleva akantuse peale ja kui kevadel akantus kasvama hakkas, siis selle väädid ja lehed põimusid korvi ümber. Sealt möödunud Kallimachosele jättis see vaatepilt aga sügava mulje.

Iseloomustus[muuda | muuda lähteteksti]

Korintose stiil sarnaneb joonia stiiliga. Erinevus on põhiliselt ainult sammastes, eriti sambakapiteelis.

Sambaid kaunistab lopsakatest akantuselehtedest ja teistest taimeelementidest moodustatud kapiteel. Korintose kapiteel on kõrgem, kui seda olid joonia- ja dooria stiilis kapiteelid.

Koristose stiili sambaid võib leida ka kunstiteostelt.
Paolo Veronese "Pidusöök Levi majas"

Korintose stiilis ehitisi[muuda | muuda lähteteksti]

Korintose stiili (nagu teiste vanakreeks (templi)ehitusstiilide) põhiliseks tunnuseks on sambakapiteel. Korintose stiilis sambaid on kasutatud ka paljude hilisemate ehitiste juures ja väga palju leidis stiil kasutust klassitsistlikus arhitektuuris.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]