Konstantínos Volanákis

Allikas: Vikipeedia
Konstantínos Volanákis
Sündinud 1837
Irákleio, Kreeta
Surnud 29. juuni 1907
Pireus, Kreeka
Rahvus kreeklane
Haridus Münchenis
Tegevusala maalikunst

Konstantínos Volanákis või Volonákis (Κωνσταντίνος Βολανάκης või Βολονάκης; 1837 Irákleio, Kreeta29. juuni 1907 Pireus) oli üks 19. sajandi hinnatumaid kreeka maalikunstnikke.

Noorus[muuda | muuda lähteteksti]

Volanákis sündis Kreeta saarel asuva Retimno lähedalt pärit heal järjel peres. Pärast Sýrose saarel gümnaasiumi lõpetamist läks ta samal aastal oma vanemate vendade kutsel Itaaliasse Triestesse, kus asus tööle suure suhkrukontserni Afentoulis raamatupidajana.

Ettevõtte juht hindas väga noore Volanákise kunstiannet, nähes arveraamatutes tema rohkesti joonistusi paatidest, laevadest ja sadamatest. Selle tulemusena finantseeris ta Volanákise maalikunstiõpinguid ning saatis ta omal kulul Baierisse Müncheni Kaunite Kunstide Akadeemiasse õppima. Volanákis alustas õpinguid 1860. aastal Carl Theodor von Piloty õpilasena.

Hilisem elu[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast õpingute lõpetamist töötas ta Münchenis, Viinis ja Triestes. 1883. aastal pöördus ta aga tagasi Kreekasse ja asus elama Pireusesse. Samast aastast kuni aastani 1903 õpetas ta Ateena Kaunite Kunstide Akadeemiais. Volanákis suri Pireuses 29. juunil 1907.

Looming ja pärand[muuda | muuda lähteteksti]

Meri, laevad ja sadamad olid tema loomingu pidevateks inspiratsiooniallikateks. Volanákis on üks nn Müncheni koolkonna akadeemilise realismi tähtsamaid esindajaid (samasse koolkonda kuulub ka Theódoros Vryzákis). Siiski leiab tema teostest ka kergeid impressionistlikke jooni.

Tema teoseid leiab suurematest muuseumidest nii Kreekas kui ka mujal maailmas. Tema teoseid on rahvusvahelistel oksjonitel müüdud kõrge hinnaga: tema maal "Karaïskákise saabumine Fálirosse", mis müüdi 2008. aastal Sotheby oksjonil Londonis rohkem kui 1,6 miljoni naela eest, on kõige kallima hinnaga müüdud 19. sajandi kreeka kunstiteos.[1]

Tema õpilaste hulka kuulus tuntud kreeka kunstnik Michális Oikonómou.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]