Kolmainutorn

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kolmainutorn ehk Troitski torn

Kolmainutorn, ka Troitski torn (vene keeles Тро́ицкая ба́шня) on Moskva Kremli loodeseina keskne torn, olles läbisõidetav. Torn on saanud nime Kremli müüri taga asunud Troitse-Sergi suurkloostri kiriku järgi.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Kolmainutorn on praegu Kremli kõige kõrgem torn. Läheduses paikneva Aleksandri aia poolt on kõrgus tipus paikneva viisnurga peale 80,1 meetrit.

Torni värava juurde viib Troitski sild, mida kaitseb Kutafja torn. Torni värav on peamine sissepääs Kremli külastajatele ning võimaldab Kremlist väljapääsu Novõi Arbati tänavale.

Kolmainu tornis asuvad Venemaa presidendi orkestri harjutussaal, stuudio ja teised ruumid.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Torn ehitati itaalia arhitekti Aloisio da Milano juhendamisel aastatel 14941499. Varem kandnud ka Bogojavlenskaja, Znamenskaja ja Kuretnaja nime.[1] Praeguse nime sai 1658. aastal tsaari käsul, sel ajal oli tornis ka vangla. Tornis paiknes kell, mis eemaldati 1812. aasta tulekahju järel.

1870. aastal ehitati torn osaliselt ringi, et kohandada see imperaatorliku õukonna arhiivi jaoks. Ümberehituse käigus eemaldati paljud originaalsed arhitektuursed detailid.

Kolmainu torni värava kohal oli Jumalaema ikoon, mis sai kannatada 1917. aastal bolševike rünnaku käigus. Ikooni asukoht praegu teadmata. Torni tipus oli varem Tsaari-Venemaa riigivappkahepäine kotkas, mis asendati punase viisnurgaga 1935. aastal.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Бартенев С. П., Московский Кремль в старину и теперь, Мoskva. 1912