Kolm õde

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel kõneleb näidendist; hoonerühma kohta Tallinnas vaata artiklit Kolm Õde; muude tähenduste kohta vaata artiklit Kolm õde (täpsustus).

Näidendi esimese väljaande kaas (1901) osatäitjate fotodega esmalavastusest Moskva Kunstiteatris: Margarita Savitskaja (Olga), Olga Knipper-Tšehhova (Maša) ja Maria Andrejeva (Irina)

"Kolm õde" on Anton Tšehhovi näidend, mis valmis 1900. aastal.

Näidend esietendus 31. jaanuaril 1901 Moskva Kunstiteatris.[1][2]

"Kolme õe" peategelased on Prozorovide perekonna kolm õde Olga, Maša ja Irina ning nende vend Andrei. Õed on üles kasvanud Moskvas, kuid pidanud veetma viimased üksteist aastat provintsilinnas. Näidendi keskne sümbol on Moskva kui õnneseisund, kuhu õed igatsevad naasta, ent mis neist üha kaugemale libiseb. Laiemas plaanis kujutab realistlik näidend Vene kõrgklassi allakäiku ja tähenduseotsingut moodsas maailmas.

Kolme õe prototüüpideks on peetud õdesid Brontesid (Charlotte, Emily ja Anne), kuid tõenäolisemalt on neiks Permis elanud õed Zimmermannid.

Näidendit on korduvalt trükitud ja lavastatud ka Eestis, viimati 12. veebruaril 2012 Eesti Draamateatris (lavastaja Hendrik Toompere)[3][4].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Henri Troyat. Tšehhov. 2004, lk 245–249
  2. "Tšehhovi elule ja loomingule pühendatud veebileht". Originaali arhiivikoopia seisuga 4. märts 2011. Vaadatud 12. veebruaril 2012.
  3. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 26. märts 2012. Vaadatud 12. veebruaril 2012.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  4. http://www.draamateater.ee/kolm-ode