Knut Steen

Allikas: Vikipeedia
Knut Steen (2007)
Vaalapüüdja skulptuur Sandefjordis
Knut Steen taamal paistva Olav V kuju avamisel

Knut Steen (19. november 1924 Oslo22. september 2011) oli norra skulptor.

Steen sündis veoautojuhi peres 4 lapsest vanimana. Nooruses töötas ta prügivedajana, sanitarina, puhkpillimängijana džässbändis ja reklaamiagentuuris. Halva tervise tõttu ei kutsutud teda sõjaväeteenistusse.

Ta õppis alates 1944 Norra kunsti- ja disainikolledžis, selle lõpetamise järel Norra kunstiakadeemias Per Palle Stormi ja Stinius Fredrikseni käe all.

Knut Steen kasutas graniiti, betooni, pronksi, terast ja marmorit; 1970. aastatel viljeles ta ka graafikat, sealhulgas illustreeris raamatuid.

Alates 1973. aastast elas ta Itaalias Carraras.

Aastal 2006 andis kõneainet Steeni loodud 8 meetri kõrgune kuningas Olav V kuju, mis läks maksma 2 miljonit Norra krooni (317 tuhat USA dollarit). Kuju tellis Norra kunstiakadeemia, kuid muu hulgas seetõttu, et kuninga parema käe asend meenutas Rooma tervitust, jättis Oslo linnavalitsus selle plaanitud kohale raekoja ette püstitamata. Steen oli lähtunud fotost, millel sõjaväevormis kuningas osaleb pidulikul üritusel. Esialgu lubas ta kuju Itaalias maha matta, kuid kui mitu Norra valda selle vastu huvi tundsid, valis ta kuju asukohaks Skjerjehamni Guleni vallas. Monument avati pidulikult 2007. aastal.[1]

Aastal 2008 sai Knut Steen Püha Olavi ordu rüütliks.

Aastal 2009 avati Sandefjordis Knut Steeni skulptuuripark.

Steeni mänedžeriks oli tema tütar Hege Steen.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]