Kleopatra

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Kleopatra VII)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib hellenistliku Egiptuse viimasest valitsejast; teiste tähenduste kohta vaata Kleopatra (täpsustus).

Kleopatra-VII.-Altes-Museum-Berlin1.jpg

Kleopatra VII (jaanuar 69 Aleksandria12. august 30 eKr) oli hellenistliku Egiptuse viimane valitseja aastatel 51–30 eKr. Ta on ilmselt Ptolemaioste dünastia tuntuim liige.

Kleopatra oli Ptolemaios XII tütar ning Ptolemaios XIII ja Ptolemaios XIV õde ja nominaalne abikaasa, kuna Egiptuste traditsioonide kohaselt ei võinud kuninganna valitseda ilma meessoost kuningata.

Aastatel 55 eKr51 eKr oli ta isa kaasvalitseja. 48. aastal eKr tõugati ta õukonna poolt troonilt ja asendati alaealise Ptolemaios XIV-ga.

Rooma keisririigis Julius Caesari ja alaealiste Ptolemaioste kaitsjaks Rooma senati poolt määratud Pompeiuse vahelises kodusõjas taandus Pompeius Egiptusse, kus ta aga 48 eKr tapeti ja pea saadeti Caesarile. Sõjavägedega Egiptusse saabunud Julius Caesar taastas võimule ka Kleopatra, kaitstes võimu Aleksandrias pool aastat kestnud piiramise kestel Ptolemaios XIII eest.

Ptolemaioste kuningriigi ja Rooma riigi alad 43. aastal eKr

Julius Caesari surma järel naasis Kleopatra Roomast Egiptusse. Caesari tapjate Brutuse ja Cassiusega peetud kodusõja tulemusel sai Augustus (Octavianus) keisririigi lääneosa ja Marcus Antonius keisririigi idaosa valitsejaks.

Vendadega Kleopatral lapsi ei olnud, kuid suhtest Rooma väejuhi ja riigimehe Julius Caesariga sündis Kleopatral poeg Caesarion (ametlikult Ptolemaios XV).

Hiljem abiellus Kleopatra Marcus Antoniusega, aga kui too Octavianuselt Rooma vabariigi viimase sõja (32–30 eKr) Aktioni lahingus lüüa sai, tegid Kleopatra ja Antonius enesetapu 30 eKr.

Eelnev:
Ptolemaios XII
Egiptuse kuninganna
51 eKr30 eKr
koos Ptolemaios XIII, Ptolemaios XIV ja Ptolemaios XV-ga
Järgnev:
Egiptus liideti Rooma riigiga