Mine sisu juurde

Klaus Störtebeker

Allikas: Vikipeedia
Klaus Störtebekeri mälestussammas Hamburgis

Klaus Störtebeker (umbes 1360 – tõenäoliselt 20. oktoober 1401 Hamburg) oli saksa mereröövlite ehk vitaalivendade juht.

Störtebekerist kui ajaloolisest isikust on teada suhteliselt vähe, tema elu enne piraadikarjääri on teadmata. Ta sai oma lisanime väidetavalt seetõttu, et suutis ühe sõõmuga tühjaks juua neljaliitrise õllekannu (alamsaksa Stürz den Becher- tühjendab peekri (ühe sõõmuga)). Pikka aega peeti keiser Maximilian I õuenarri Kunz von der Rose portreed teda kujutavaks, eksitus sai selgeks alles 19. sajandi lõpul.

Vitaalivennad (saksa Vitalenbrüder) palgati esialgu Rootsi ja Hansa poolt, et päästa sisse piiratud Stockholmi Taani ehk kujuneva Kalmari uniooni vägede käest, selleks vedasid nad sinna provianti ning võitlesid taani laevadega. Kuid kui sõda läbi sai, asusid Störtebekeri juhtimise all olevad laevad jahtima ka Hansa kaubalaevu, nimetades end likedeeler'iteks (alamsaksa võrdselt jagaja). 1398. aastal sunniti Störtebeker Gotlandilt lahkuma, seejärel sõitis ta merd röövides nii Lääne- kui ka Põhjamerel (saksa keeles toona vastavalt Ost- ja Westsee). Nii teenis ta ära kogu Hansa viha ning ta otsustati iga hinna eest tabada.1401. aasta aprillis püüdiski Hamburgi laevnik Simon van Utrecht ta Helgolandi lähedal kinni. Järgnevalt toodi Störtebeker ja tema mehed Hamburgi kohtu ette ning nad hukati pea maharaiumise teel. Legendi järgi palus Störtebeker, et vabastataks need tema meremehed, kellest ta suudab pärast pea maharaiumist mööda kõndida. See luba olevat talle ka antud. Pärast pea maharaiumist tõusnudki Störtebekeri peata keha üles ja kõndinud, kuni sellele jalg taha pandi. Ta jõudnud mööda jalutada kaheteistkümnest mehest, kes aga sellele vaatamata hukatud.

Mõned Störtebekeri laevakaptenid, nagu Gödecke Michels, Henning Wichmann ja magister Wigbold jäid veel vabadusse, kuid nad tabati ja hukati järgmisel aastal.

Tänapäeval on Störtebekerit hinnatud üldiselt positiivses võtmes, ehkki küllaltki erinevalt. Vasakpoolsed tegelased kujutavad teda rõhutud klasside eestvõitlejana, samas kui parempoolsemad võtavad teda kui Francis Drake'i sarnast korsaari.

Störtebekeri elust ja tegevusest on inspireeritud mitmed raamatud, aga ka muusikud. Näiteks on saksa heavy metal bänd Running Wild teinud loo "Störtebeker", samuti mitmed teised saksa artistid. Stralsundis asub ka Störtebekeri-nimeline õllepruulikoda.