Klaabu

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel jutustab multifilmi tegelaskujust; filmi kohta vaata artiklit Klaabu (film); Tartu lasteaia kohta loe artiklist Tartu Lasteaed Klaabu.

Klaabu on multifilmitegija ja kunstniku Avo Paistiku loodud tegelaskuju, kes sai tuntuks 1978. aastal valminud multifilmist "Klaabu".

Klaabu on munakujuline heatahtlik olevus, kellel on kaks peenikest jalga ja kätt, suured ovaalsed silmad ning kaks krussis antenni ehk krimblit. Vihmapiisast sündinud rõõmsameelne ja seiklushimuline tegelane pääseb sageli rasketest olukordadest, kuna suudab oma kuju muuta.

Klaabu loodi lasteajakirja Täheke tellimusel.

"Ajakirjast Täheke anti ülesanne, et ma kirjutaksin-joonistaksin loo originaalsest tegelasest, kel oleksid võluvõimed, aga et laps saaks ise lihtsasti teda joonistada ja valmistada," kirjeldas tegelase sündi Avo Paistik.
"Läksin koju ja küsisin naise käest muna. Nii valmistasin munast Klaabu, plastiliinist tegin käed ja jalad, harjastest kolm ripset ja joonistasin näo. Kui 2,5-aastane poeg Hanno nägi Klaabu peas plastiliini, küsis ta, mis krimblid need on. Viisin valmis Klaabu Tähekesse.”

Tähekeses ilmusid kord kuus Jaan Rannapi kirjutatud Klaabu lood, mis valmisid Paistiku joonistatud piltide põhjal. Paistiku kinnitust mööda on Klaabu sünnipäev 24. oktoober 1975.[1]

Paistik on teinud Klaabuga peaosas ka multifilmid "Klaabu, Nipi ja tige kala" (1979) ning "Klaabu kosmoses" (1981). 1983. aastal ilmus samalt autorilt raamat "Klaabu". 2010. aastal lavastas Andres Roosileht Nukuteatris Paistiku näidendi "Klaabu". Üks lavastuse muusika autoreid Jaagup Kreem luges samal aastal sisse Klaabu lugude heliraamatu.

2010. aastal avati Tartus Klaabu lasteaed.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Jana Treier "Avo Paistik ja Klaabu" Tartu lasteaia Klaabu kodulehel, 04.11.2009 (vaadatud 20. juunil 2013)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]