Kiviplaatsild

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Postbridge'i kiviplaatsild (ehitatud 13. või 14. sajandil)

Kiviplaatsild on algelisemaid sildu, kus looduskivist sillatoed sillati looduskivist plaatidega.

Näiteid[muuda | muuda lähteteksti]

Hiinast[muuda | muuda lähteteksti]

Suurim kiviplaatsild on Anpingi sild Hiinas. Sild on ehitatud 11. sajandil pKr ja oli valmimise ajal üle 2,2 kilomeetri pikk[1]. Silla suurima plaadi mõõdud: pikkus 11 meetrit ja paksus 75 cm. Plaat kaalub 20 tonni.

Inglismaalt[muuda | muuda lähteteksti]

Mõned Inglismaa varasema aja sildadest on tuntud clapper bridge (ladina keelest claperius, 'kuhi kive') sildadena. Sellise silla konstruktsioon oli lihtne: sillatugedeks toimetati kohale kas suured kivilahmakad, mis täitsid üksinda sillasamba osa, või siis tariti kohale keskmise suurusega kive ja laoti nad kuhja nii, et see kuhi saavutas sillasambaks vajaliku vormi. Kahe sillasamba vaheline sildeava kaeti õhukese, kuid pika kiviplaadiga. Selline looduskiviplaadist sillatekk hakkas tööle lihttalana.[2]

Arusaadavalt polnud selline lihtne konstruktsiooniskeem omane ainult Inglismaa primitiivsetele sildadele, kuid just Inglismaal ja eriti Devoni krahvkonnas sai selline vorm tuntuks kui clapper bridge sild [3]. Kuigi sageli usutakse clapper bridge sildade puhul nende eelajaloolist päritolu, on siiski enamik neist ehitatud keskajal. Tuntuim kiviplaatsild Suurbritannias on Tarr Steps.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Anpingi sild saidil Structurae.de (inglise)
  2. Clapper bridge Encyclopædia Britannica Online (inglise)
  3. Clapper Bridges howderfamily.com (inglise)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]