Keskmise sõrme näitamine

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Keskmise sõrme näitamine

Keskmise sõrme näitamine on Läänemaailmas halvustava tähendusega žest, mil näidatakse ülestõstetud keskmise sõrme pealmist poolt, aga ülejäänud sõrmed surutakse rusikasse. Ingliskeelsetes riikides kaasnevad sellega tihti halvustavad väljendid nagu fuck off või fuck you.

Keskmine sõrm on iidne fallose sümbol. See oli kasutusel juba Vanas Kreekas[1]. Kreeka keeles oli selle žesti kohta sõna κατάπυγον (katapugon), mis oli moodustatud sõnadest κατά (kata, 'allapoole') ja πυγή (puge, 'kannikad'). Aristophanes kasutas seda oma komöödias "Pilved". Vana-Rooma kirjutistes kasutati selle žesti kohta väljendit digitus impudicus ('häbematu sõrm').

Prantsuse kroonik Jean Froissart mainis oma kaasajal toimunud Saja-aastast sõda kirjeldades, et inglased näitasid prantslastele keskmist sõrme.

Briti antropoloogi Desmond Morrise andmetel saabus keskmise sõrme näitamise komme USA-sse koos itaalia immigrantidega. 1886 pildistati Bostoni meeskonna pesapallurit, kes mängu ajal näitas keskmist sõrme New Yorgist pärit vastasmeeskonna mängijale.

1976 näitas USA asepresident Nelson Rockefeller keskmist sõrme rahvale, kes ta välja vilistas.

1994. aasta jalgpalli MM-il USA-s näitas Saksamaa jalgpallikoondise poolkaitsja Stefan Effenberg keskmist sõrme publikule, kes teda solvas ja tema peale vilistas. Sellepärast visati Effenberg koondisest välja, kuigi ta oma tasemelt võinuks veel vähemalt 2001. aastani koondises mängida, üksnes 1998 mängis ta veel kahes sõprusmängus Saksamaa eest.

Keskmise sõrme näitamise seaduslikkus erineb riigiti. Saksamaal on seadusesse kirjutatud selle eest trahv, aga näiteks Venemaal ei sätesta ükski seadus, et see kuidagi solvav oleks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. David Halperin, John Winkler. "Before Sexuality: The Construction of Erotic Experience in the Ancient Greek World", lk. 186