Keskhaldusringkond

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Keskhaldusringkond

vene Центральный административный округ

Vapp

Pindala: 66,18 km²
Elanikke: 779 086 (2022)
Rahvastikutihedus: 11 772,2 in/km²
Msk cao.svg
Keskhaldusringkond

Keskhaldusringkond (vene keeles Центральный административный округ) on haldusüksus Venemaal Moskvas, üks 12 Moskva linna haldusringkonnast.

Haldusringkond asub Moskva tsentrumis. Keskhaldusringkonda kuulub 12 rajooni.

Ringkonna territooriumile jääb palju teatreid, enamik Moskva vaksaleid, suurem osa Venemaa Föderatsiooni ministeeriume, samuti Kreml, Venemaa Föderatsiooni valitsuse hoone ja Riigiduuma hoone. Ringkonna piirid langevad enam-vähem kokku Moskva linna piiridega 1912. aastal.

Keskhaldusringkonnas elab 769 700 elanikku (2017). Haldusringkonna pindala on 66,2 km².

Keskhaldusringkonna juhtimine[muuda | muuda lähteteksti]

Haldusringkonna administratiivne juhtimisorgan on prefektuur, mis kuulub Moskva Valitsuse struktuuri. Prefektuuri eesotsas on prefekt, kes ex officio (ameti poolest) on ühtlasi Moskva Valitsuse liige. 2015. aastast on sellel ametikohal Moskva linnapea Sergei Sobjanini seadlusega määratud Vladimir Goverdovski. Tema eelkäija selles ametis oli Viktor Fujer, kes aga suri 2015. aastal toimunud jalgpallimatši ajal saadud infarkti tagajärjel.

Rajoonid[muuda | muuda lähteteksti]

Territooriumilt väiksem on Arbat (288 hektarit) ja suurimad Hamovniki (1192 ha) ja Presnja rajoon (1185 ha). Elanike arvult on väiksem Jakimanka (4792 elanikku) ja suurimad Taganski rajoon (13 421), Arbat (12 748) ja Zamoskvoretšje (12 095).

Kohalik omavalitsus[muuda | muuda lähteteksti]

Kohalikku omavalitsust teostatakse munitsipaalmoodustistes. Keskhaldusringkonnas on 10 munitsipaalmoodustist (munitsipaalringkonda) – igale rajoonile vastab üks munitsipaalringkond. Munitsipaalringkondades on kohaliku omavalitsuse organiteks saadikute nõukogu (esindusorgan) ja administratsioon (täidesaatev organ).

Keskhaldusringkonnast valitud saadikud[muuda | muuda lähteteksti]

Riigiduuma 7. koosseisu valimistel 2016. aastal Keskhaldusringkonna territooriumil moodustatud ainsast valimisringkonnast pääses Riigiduumasse Ühtse Venemaa liige Nikolai Gontšar.[1]

Moskva Linnaduumasse valiti 2014. aastal Keskhaldusringkonnast kolm saadikut, neist üks kuulub Ühtsesse Venemaasse, üks Venemaa Föderatsiooni Kommunistlikku Parteisse ja üks on parteitu (Moskva kõrgema majanduskooli rektor Jaroslav Kuzminov).[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]